2025 рік може бути більш катастрофічним для рослинництва без накопиченої ґрунтової вологи

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 9
Ви зараз переглядаєте 2025 рік може бути більш катастрофічним для рослинництва без накопиченої ґрунтової вологи

2024 рік був унікальним та аномальним за всю історію метереологічних спостережень за 120 років. Про це доктор с.-г. наук Сергій Авраменко розповів на своєму Youtube-каналі.

«Відколи у нас ведуться спостереження, ми не мали такого катастрофічного року для багатьох культур на більшій території України. Спочатку ми мали сильні заморозки і пізні заморозки, які спричинили загибель або пошкодження багатьох посівів, насамперед озимих культур. А також ярих культур, які уже зійшли на момент заморозків. Але до ще більш негативних наслідків призвела тривала атмосферна та ґрунтова посуха», — каже він. 

У більшості регіонів України практично два-три, а то й чотири місяці не було жодної краплі опадів. Якщо і були, то зовсім незначні. І все це спричинило різке зниження врожайності культур. 

«Щоб там не говорила зараз офіційна статистика, але ми знаємо, що у більшості регіонів України (це Південь, Схід, центральна частина і Північ) значний недобір врожайності. Але, незважаючи на такі, погодні, несприятливі фактори, ми все одно хоч якусь, але врожайність отримали. Вона сформувалося за рахунок запасів ґрунтової вологи, які були накопичені ще у попередній рік. Згадайте, 2023 рік, так само як і 2022 рік, були надмірно зволоженими, кількість опадів в багатьох регіонах в рази перевищувала норму. Ґрунт настільки був зволожений, що практично неможливо було зібрати та посіяти», — зазначив Сергій Авраменко. 

За його словами, в поточному році, навіть при дефіциті атмосферних опадів рослини споживали ту вологу, яка була накопичена у попередні роки. 

Читайте також: Посівна озимих під урожай 2025 стала черговим стресом для агрономів: фокус на головні проблеми

«Що ми маємо сьогодні? Повну відсутність ґрунтової вологи навіть на глибині 1,5 м. Навіть у гірші роки ми її фіксували на глибині 50 см. В такий ґрунт ми змушені сіяти пшеницю та інші озимі. Рослина сходи дасть. Але як вона буде розвиватись далі при недостатній кількості опадів? Якщо наступного року вони будуть в межах норми — їх буде недостатньо. Оскільки немає ґрунтових запасів. І тої кількості опадів буде достатньо, щоб хоч якось промочити верхній орний шар ґрунту. Щоб промочити глибокі шари — кількість опадів має бути надмірною. Вони повинні випадати і в осінній період, і в зимовий при відсутності морозу. Якщо ґрунт не наповниться цією водою, то ми матимемо проблеми. Якщо коротко, то 2025 рік може бути більш катастрофічним для галузі рослинництва, ніж 2024», — підсумував науковець.

Нагадаємо, через посуху на сході України аграрії масово відмовляються сіяти озимий ріпак.

Меланія Несмачна, SuperAgronom.com

Ми у Telegram

superagronom

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь