Молоко-сировина дорожчає під впливом збільшення експорту

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 32
Ви зараз переглядаєте Молоко-сировина дорожчає під впливом збільшення експорту

На зростання закупівельних цін в Україні вплинув активний попит з боку молокопереробних підприємств та обмежена пропозиція молока-сировини на внутрішньому ринку. Українські компанії активно експортують готову продукцію користуючись високими цінами на біржові товари на зовнішніх ринках, – повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.

Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на 25 вересня склала 16,34 грн/кг без ПДВ, що на 1,14 грн. більше ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок в господарствах варіюється від 15,00 до 17,30 грн/кг без ПДВ. Верхня межа цінового діапазону виросла на 1,30 грн. за останній місяць. Нижня межа цінового діапазону виросла на 1,00 грн.

Вищий ґатунок в середньому коштує 16,34  грн/кг без ПДВ (+1,14 грн.). Ціни на молоко вищого ґатунку коливаються від 15,00 до 17,30 грн/кг без ПДВ. Порівняно до результатів моніторингу другої половини липня, верхня межа цінового діапазону виросла на 1,30 грн., а нижня межа збільшилась на 1,00 грн.

Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 14,67 грн/кг без ПДВ, що на 70 коп. більше порівняно до ціни в другій половині липня. Мінімальна ціна в господарствах склала 13,50 грн/кг, а максимальна ціна – 15,50 грн/кг. За останній місяць нижня межа цінового діапазону виросла на 85 коп., а верхня межа збільшилась на 1,00 грн.

Відповідно, середньозважена ціна трьох ґатунків склала 15,78 грн/кг без ПДВ, що на 99 коп. більше ніж місяць тому.

Георгій Кухалейшвілі зауважує, що молоко-сировина продовжує дорожчати, оскільки в країні зберігається дефіцит молока-сировини, а попит з боку молокопереробних підприємств переважає існуючу пропозицію на внутрішньому ринку. Влітку в Україні тривала сильна спека, а довготривалі відключення електроенергії через ракетні удари російських окупантів по об’єктам енергетичної інфраструктури призвели до перебоїв в роботі систем вентиляції на молочно-товарних фермах. Корови отримували теплові удари, що вплинуло на скорочення продуктивності. Виробництво молока-сировини стрімко скорочувалося в господарствах населення, що сприяло збереженню дефіциту сировини на ринку, який не встигав компенсувати промисловий сектор.

Найбільше подорожчало молоко екстра ґатунку, оскільки воно використовується у виробництві біржових товарів, які українські підприємства активно експортують, користуючись високими цінами на сири і вершкове масло у світі. Зокрема, в серпні Україна експортувала 10,38 тис. тон молочних продуктів, що на 13% більше порівняно до серпня 2023 року. Дорожчання молока-сировини екстра ґатунку також вплинуло на зростання цін на молоко від населення та на молоко на споті. Підвищення акцизів на паливо-мастильні матеріали поки що не відобразилося на закупівельних цінах. Вірогідно, що молоко-сировина подорожчає під впливом зростання витрат на логістику в першій половині жовтня.

За вісім місяців 2024 року інфляція на молочні продукти в Україні виросла на 17,6%. Подальше дорожчання готової продукції може вплинути на скорочення попиту на молочні продукти з боку населення та зменшення обсягу переробки молока для потреб внутрішнього ринку. Близько 70% молока переробляється для закриття потреб внутрішнього ринку в молочних продуктах.

Поширення використання рослинних жирів в харчовій промисловості та імпорт європейськими країнами восени більш дешевого вершкового масла з Нової Зеландії може вплинути на зниження цін на вершкове масло, скорочення інтересу українських компаній збільшувати обсяги експорту і зниження попиту на молоко-сировину з боку вітчизняних молокопереробних підприємств. Зазвичай, в період святкування новорічних свят в грудні-січні на молочному ринку сповільнюється купівельна активність. Ймовірно, що з листопаду ріст закупівельних цін на молоко-сировину в Україні може сповільнитись.

Agravery

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь