Тепле літо, а потім і вересень — сприятливі умови для масової появи ріпакового трача. Імаго шкідника можна було спостерігати на полях у Польщі іще в серпні і це вже було сигналом того, що незабаром можуть бути проблеми, пише Farmer.pl.
Так і сталося. Як зазначається, в деяких регіонах Польщі наразі спостерігається нашестя цього шкідника. Він зустрічається на всіх капустяних рослинах. Ріпаковий пильщик масово виявлявся на падалиці ріпаку, а також поступово переходив на проміжні посіви гірчиці.
«Гусениці молодшого віку прогризають дрібні отвори, але старшого віку обгризають аж до скелетування листя. Вони настільки ненажерливі, що за кілька днів можуть знищити велику кількість рослин на посіві. Шкідник спочатку уникає суцвіть, але за відсутності листкової маси харчується і квітами. У проміжних посівах гірчиці, перевірених у другій декаді вересня, шкідників виявилося так багато, що більша частина листя була практично з’їдена, а великі гусениці вдень грілися на суцвіттях», — йдеться у повідомленні.
Теоретично, якщо шкідники поширились на гірчиці, а поруч немає ріпаку, то ризику потрапляння гусениць цього покоління на молодий ріпак немає. Однак така велика кількість гусениць становить загрозу для посівів наступного сезону. Таку поступову появу шкідників, які мають економічне значення для сільськогосподарських культур, необхідно контролювати, щоб зменшити ризик появи шкідників у майбутньому, зазначають фахівці.
Проблема полягає в тому, що у разі сівби проміжних культур в рамках відповідності стандартам ЄС чи так званих екосхем, не можна використовувати інсектициди. Крім того, у цій ситуації проміжні культури мають залишатися в полі до певних дат. Раніше їх неможливо знищити механічним шляхом (зрізання проміжних культур або мульчування рослин механічно знищило б частину гусениць).
«Це і справді проблема. За екосхемою хімічний захист покривних культур заборонений. Урожай не можна ліквідувати раніше. Масова поява шкідників (як нинішня на гірчиці) підвищує ризик як для наступних, так і для сусідніх рослин — комахи після поїдання гірчиці можуть переселитися на озимий ріпак», — каже доктор Пшемислав Гвяздинський з університету в Познані.
Зазначається, що такі проміжні культури є свого роду інкубатором для шкідників, і такі практики, як календарні обмеження для заробляння проміжних посівів, у деяких випадках суперечать належній сільськогосподарській практиці.
Подібна ситуація виникає, коли внаслідок ранньої сівби покривні культури рано зацвітають і дають насіння раніше можливого терміну їх знищення. Це створює ризик появи падалиці цих культур, наголошують польські фахівці.
Олена Басанець, SuperAgronom.com