На Полтавщині щороку меншає корів та іншої худоби

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 21
Ви зараз переглядаєте На Полтавщині щороку меншає корів та іншої худоби

Протягом останніх п’яти років поголів’я великої рогатої худоби поменшало на 20% на Полтавщині. Зокрема, у приватних домогосподарствах – на 50%. Про це Суспільному повідомили у департаменті агропромислового розвитку Полтавської ОВА, пише agronews.ua.

Читай нас також у Viber та Telegram.

На молочній фермі у селі Бутенки Білицької громади 106 голів великої рогатої худоби, 40 з яких – дійні корови. Катерина Скрильник разом з чоловіком продовжують сімейну справу. Тваринництвом займаються близько 13 років.

“За твариною це відповідальність всі 24 години на добу. Всі 365 днів на рік. Одні в процесі декретної відпустки, інші, навпаки, якраз нас порадували зараз новонародженими телятами. Вдень ми в цілому маємо 600 літрів молока на день”, — розповіла співвласниця ФГ “ВОЛОДАР-С” Катерина Скрильник.

“Тричі вдень дою корови. Вранці на п’яту годину. Молоко перенести, все помити потім весь посуд після себе. Тримаємо, бо всі їмо молочне, обійдись без того не можемо”, — розповіла працівниця ферми Ірина Ткаченко.

2021-го року через різницю у витратах та прибутках планували ліквідувати ферму. Та все ж лишили, адже це робочі місця та молочна сировина, якої нині не вистачає і в селах. Продають молоко по 20 гривень за літр.

“Паралельно ще сироварню тримаємо. Ми з 2022-го року побачили попит, і це для нас по цей день як психологічна відрада, сироваріння. У нас раніше череда була в селі, а зараз нема кому пасти цю череду. Люди стали в нас купувати молоко, тому що вони фізично не в змозі тримати тварин вдома.У Полтаві молоко продають отакої якості вже по 30-40 грн за літр. Нам кажуть: “Підіймайте і ви ціну”. А як можна підіймати ціну вище, якщо люди пенсійного віку, тут пенсія в межах чотирьох-п’яти тисяч гривень”, — додала Катерина Скрильник.

Як повідомили в департаменті агропромислового розвитку ОВА, за останні п’ять років поголів’я великої рогатої худоби на Полтавщині стало менше на 20 %. Зокрема, у господарствах населення – на 50 %.

Станом на 1 березня цього року у регіоні налічували 172 тисячі голів ВРХ, з них – 87 тисяч корів. Протягом останнього року худоби стало менше на 10 тисяч.

“У самому селі Бутенки, це ж воно дуже велике село, то ще є корови, а оце як взяти наше село, колись було Більшовик, було 78 голів в черзі корів. А зараз лишилося скільки, дві, чотири. Шість корів на все село. За останні вісім років оце так зменшилось. Молоді не тримають. Молодих у нас в селі вже дуже нема. Роботи ж немає. А старі вже повідживали своє”, — розповів місцевий житель Микола Педченко.

За даними департаменту агропромислового розвитку, на зменшення поголів’я великої рогатої худоби в регіоні впливає скорочення сільського населення працездатного віку, низька закупівельна ціна на молоко, висока вартість заготівлі та придбання кормів для худоби, скорочення чоловічого населення внаслідок мобілізації.

А ще – відсутність бронювань для фермерських господарств, дефіцит ветеринарів, зміна кліматичних умов, висока вартість техніки та її ремонту.

“Хотіли отримати кредит на придбання тюкача для заготівлі круглих тюків, але він більше мільйона гривень коштує. А якщо брати кредит, то так техніка має бути новою. На б/у техніку ніхто не дасть коштів, тому що вона йде під заставу. Зараз намагаємося отримати кредитування, щоб не зірвати посівну процедуру, тому що коливання цін на пальне. Так само зараз те, що в нас вітчизняна техніка, ми дуже на собі це відчули через дефіцит запчастин”, — розповіла Катерина Скрильник.

Серед причин зменшення кількості корів та іншої ВРХ на Полтавщині – і розорювання пасовищ та відсутність державної підтримки, додав голова обласної асоціації фермерів.

“Не мають, де пасти, не мають можливості косити сіно. Приймають зараз 8 чи 9, чи 10 гривень за кілограм, а скільки в магазині літр молока. А яка підтримка держави? Нема ніякої. А яка підтримка місцевої влади? Нема ніякої”, — розповів голова асоціації фермерів Василь Бурлака.

Зменшення поголів’я худоби спостерігають по всій Україні. 2025-го року корів, биків та телят стало менше на понад 162 тисячі.

“Передбачаються дотації для малих фермерських господарств на гектар землі. Зараз реалізуються проєкти щодо збільшення у деяких підприємствах. Найближчим часом, протягом 2025-2026 років, в області будуть побудовані нові ферми. У деякому випадку реконструйовані старі”,— повідомив т.в.о. керівника Полтавської ОВА Володимир Когут.

“Молочна продукція буде завезена з інших регіонів, якщо в нас не буде. Що стосується тваринництва? Відроджувати його буде набагато-набагато важче”,— розповів Василь Бурлака.

Все ж за кількістю поголів’я ВРХ та обсягами виробництва молока Полтавщина на першому місці в Україні. Утримують поголів’я великої рогатої худоби понад 160 господарств.

Перегляди: 14

AgroNews

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь