Запровадження в Україні експортних мит на ріпак та сою в розмірі 10%, як це пропонується окремими членами Комітету Верховної Ради України з питань економічного розвитку в правках до законопроєкту № 13134, призведе до збільшення втрат державного бюджету. Таку думку у своєму Telegram-каналі висловив голова Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Олег Нів’євський.
«Порахував загальноекономічні наслідки запровадження 10% експортного мита на ріпак, використовуючи модель часткової рівноваги — класичний інструмент економістів для аналізу ефектів торговельної політики», – написав експерт.
Зокрема, за його словами, результати проведеного дослідження вказують, що в разі запровадження вказаного мита сумарні щорічні вигоди переробників становитимуть близько 1,3 млрд грн, тоді як втрати агровиробників — 7,6–7,7 млрд грн. Надходження до бюджету в цьому разі О. Нів’євський оцінює приблизно в 6,2 млрд грн, тоді як чисті економічні втрати для країни — від 80 до 170 млн грн.
«На перший погляд, держава ніби й отримує гроші. Але якщо порахувати реальний баланс для країни — ми програємо. Це ще без урахування довгострокових ефектів на стимулювання виробництва, інвестицій і експортної репутації», – робить висновок експерт.
У разі введення аналогічних мит для сої, додає він, «картина ще гірша». Щорічну вигоду переробників олійної в цьому разі О. Нів’євський оцінює в 4,3–4,4 млрд грн, тоді як втрати агровиробників – у 9,1–9,3 млрд грн. Надходження до бюджету становитимуть від 4,1 до 4,7 млрд грн, але загальноекономічні втрати для України оцінюються у 200-500 млн грн.
«Підсумок: мито на сою — мінус для економіки. І якщо додати сюди втрати від мита на ріпак, то маємо сумарно від 280 млн грн до 670 млн грн втрат для держави», – резюмував експерт.
Джерело:
apk-inform.com