Визнання української системи сертифікації насіння олійних еквівалентною вимогам ЄС несе додаткові шанси та нові виклики – вчений

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 42

Рішення Європарламенту щодо надання в ЄС еквівалентності системі сертифікації та насінню олійних культур та насінню буряків українського виробництва відкриває нові позитивні можливості для України, але й становить небезпеку для вітчизняного насінництва. Таку думку висловив завідувач відділу інвестиційного та матеріально-технічного забезпечення ННЦ «Інститут аграрної економіки» Олександр Захарчук, повідомила пресслужба центру.

За його словами, для держави переваги полягають у збільшенні інвестицій у галузь, створенні нових робочих місць, а також наповненні державного та місцевого бюджетів за рахунок сплачених податків.

«Ідеться про продаж будь-якого насіння олійних культур, що буде вироблене на території України, – як національної селекції, так і селекції іноземних насіннєвих компаній, які дислокуються в Україні. А отже, частка насіння вітчизняної селекції, яка нині й так по зазначених культурах становить 7-10% ринку, буде дедалі зменшуватися», – додав науковець.

Як нагадав О. Захарчук, наразі на території України вже функціонують понад 10 великих насіннєвих заводів «чисто» іноземних компаній, які виробляють насіння власної іноземної селекції. І навіть після продажу за кордон це насіння завжди залишатиметься французьким, німецьким, австрійським чи швейцарським і буде приносити прибутки в першу чергу іноземним компаніям.

Крім того, прийняття Європейським парламентом цього рішення означає, що компанії, які базуються в ЄС, зможуть диверсифікувати свої райони виробництва насіння та будувати нові насіннєві заводи в Україні. Нові правила також сприятимуть підтримці безперервного постачання високоякісного насіння олійних культур у ЄС.

«Отже, очікувати, що визнання української системи сертифікації насіння еквівалентною вимогам ЄС дасть новий поштовху для інтенсивного розвитку вітчизняного насінництва, передчасно», – зауважив О. Захарчук.

На його думку, для забезпечення успішного виведення насіння національної селекції на європейський ринок необхідно запровадити низку системних заходів, спрямованих на посилення позицій саме українського насінництва, зокрема:

  • збільшити надходження коштів за рахунок сплати ліцензійних та селекційних платежів для підтримки вітчизняної селекції, як найбільш стабільного шляху наповнення значними інвестиціями;
  • запровадити підтримку національного насінництва на внутрішньому ринку за рахунок дії державних селекційних програм;
  • розробити дієві механізми боротьби із фальсифікатом насіння.

«Лише запровадження в Україні цивілізованого обігу насіння на внутрішньому ринку та охорона прав інтелектуальної власності на сорти рослин та насіння сприятиме виходу українських виробників на ринки країн-членів ЄС з конкурентоспроможним насінням національної селекції», – резюмував учений.

Джерело:
apk-inform.com

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь