Цьогоріч збирання ріпаку затягнеться щонайменше на 7 або на 10 днів. До того ж, через погодні умови осені та весни, є чимало зріджених посівів, а не дуже синхронне цвітіння це цьогоріч майже типове явище.
Про це зауважив Олександр Коваленко, менеджер з розвитку продуктів компанії ДСВ-Україна на «Всеукраїнському Дні Поля. Формула прибутку», організованому ГС «Українська бобово-соєва асоціація» (УБСА) і технологічно-насіннєвим агропідприємством TVK Seed Agrocompany.
«Селекціонери стараються весь стручковий шар зібрати в верхньому ярусі, але є частина стручків нижнього ярусу, які можуть бути втрачені під час збирання комбайном, або, якщо ми не визначимо правильно фазу внесення десиканта, то можемо поставити під загрозу весь стручковий шар», — наголосив фахівець.
За його словами, в останньому випадку, слід просто правильно визначити час проведення дексикації дикватами. Швидко це можна зробити, оглянувши рослини. Якщо верхній ярус стручків повністю дозрів і середній ярус вже повністю дозрів, а нижній ярус, який затінений найбільше, має лимонний колір стручка, але насіння бурого, ближче до темного кольору. Комбайн його фізично не вимолотить і потрібно цей ярус підсушити. Тобто обробку дикватом слід робити, коли дозріли вже 2 верхні яруси.
«Бо якщо ми поцілимо десикантом на зелене насіння, найімовірніше, воно стане руде, щупле і без олії. Як кажуть німецькі фахівці: якщо ми заходимо збирати ріпак у 73-й фазі розвитку BBCH, це коли 30% насіння дозріле, то наша врожайність 3 т/га. Якщо ми дочекалися ще 10 днів і фаза розвитку BBCH вже 89, де 99% насіння дозрілого, то в цьому випадку 3 т/га перетворюються на 5 т/га. Тому дуже важливо визначити правильний момент для обробки десикантом», — підкреслив Олександр Коваленко.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com