Про це повідомляє пресслужба ЄБА.
Зазначається, що, зокрема, йдеться про пропозиції встановити мито на:
• соєві боби – у розмірі 10%;
• насіння ріпаку або кользи – також у розмірі 10%.
За інформацією членських компаній, відповідні положення були включені до Порівняльної таблиці до проєкту Закону №13157 «Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв’язку з прийняттям Закону України «Про інтегроване запобігання та контроль промислового забруднення» під час підготовки документа до другого читання.
Бізнес-спільнота закликає державні органи утриматися від впровадження мит на експорт аграрної продукції. Адже її безперебійний збут є критично важливим для підтримки агросектору в умовах війни та післявоєнного відновлення. Крім того, це – чіткий сигнал міжнародним виробникам та споживачам, що Україна залишається надійним та відповідальним партнером.
До того ж на думку експертів, пропоновані експортні мита суперечать Угоді про асоціацію між Україною та ЄС. Згідно зі статтею 31 цієї Угоди Сторонам прямо заборонено запроваджувати чи залишати в силі будь-які мита, податки або інші заходи еквівалентної дії, що застосовуються до вивезення товарів.
Ба більше, згідно з пунктом 4 Постанови Верховної Ради України «Про деякі заходи щодо виконання зобов’язань України у сфері європейської інтеграції», усі законопроєкти, що містять положення, пов’язані з адаптацією законодавства України до правових положень ЄС та виконанням міжнародно-правових зобов’язань України, мають проходити додаткову експертизу у відповідному профільному комітеті парламенту та в Кабінеті Міністрів України. Проте у випадку з проєктом №13157 ці вимоги, імовірно, були проігноровані.
Також викликає питання невідповідність між назвою та змістом законопроєкту. Заявлена мета документа – зміни до Податкового кодексу у зв’язку із запровадженням законодавства щодо контролю промислового забруднення – фактично не пов’язана із запровадженням мит на аграрну продукцію.
В умовах повномасштабної війни, економічної нестабільності та потреби у відновленні країни запровадження експортних мит на олійні культури є ризикованим кроком, який суперечить стратегічним інтересам України. Такі ініціативи можуть суттєво підірвати експортний потенціал аграрного сектору, створити додаткове навантаження на бізнес та знизити конкурентоздатність української продукції на світових ринках.
Нагадаємо, що Асоціація вже раніше звертала увагу Уряду на недопущення будь-яких обмежувальних заходів щодо експорту олійних культур. І Верховна Рада України 18 червня 2025 року не прийняла відповідні правки до законопроєкту №13134. Ці правки також передбачали запровадження 10% вивізного мита на сою та ріпак.