Попередній діагноз хвороби Марека у птиці встановлюють на підставі епізоотичних даних, симптомів хвороби, характерних патологоанатомічних змін і досліджень із виявлення специфічних антигенів і антитіл у патологічному матеріалі від хворої птиці.
Для встановлення остаточного діагнозу до лабораторії надсилають 5-10 клінічно хворих курчат, від яких відбирають кров, а протягом розтину – патматеріал: шматочки уражених органів, нервів, шкіри, пише журнал «Наше птахівництво».
Крім того, у кожної птиці із зовнішньої поверхні стегна вискубують по 10-15 пір’їн із тканиною (епітелієм пір’яних фолікулів).
Патологічний матеріал використовують для вірусологічних (не пізніше двох-трьох годин після взяття) і патоморфологічних досліджень.
Специфічний антиген в епітелії пір’яних фолікулів та антитіла в сироватці крові виявляють у РДП. За потреби вірус виділяють на курячих ембріонах й на чутливій культурі клітин із наступною ідентифікацією їх у РДП і визначенням патогенності вірусу на добових курчатах.
Для встановлення діагнозу також використовують ПЛР-тести.
Хворобу Марека передусім диференціюють від лімфоїдного лейкозу, гіповітамінозів В2, D, Е, інфекційного енцефаломієліту, хвороби Ньюкасла, грипу, пастерельозу й окремих отруєнь.
Як повідомлялося, переривання шляху холестерину може вплинути на хворобу Марека.
Довідка
Хвороба Марека (нейролімфатоз птиці, параліч птиці, інфекційний нейролімфатоз птиці, ензоотичний нейроенцефаломієліт птиці) – висококонтагіозна вірусна хвороба переважно курей та індиків. Проявляється парезами, паралічами кінцівок, зміною кольору райдужної оболонки очей, деформацією зіниці, а також утворенням пухлин у внутрішніх органах, скелетній мускулатурі та шкірі.