Озимі зернові, зокрема на Харківщині, пережили весняні приморозки. Як зазначає доктор с.-г. наук Сергій Авраменко, все виявилося не настільки критичним, як прогнозували, але насамперед завдяки тим дощам, які пройшли у травні.
За його словами, станом на кінець травня озима пшениця по регіону перебуває у фазах від прапорцевого листка і до цвітіння — залежно від сорту, попередника, системи удобрення тощо. І якщо в такий період тривають дощі, то потрібно звернути особливу увагу на захист посівів від хвороб.
«У попередньому році, коли травень був досить посушливим, в окремих випадках я навіть казав, що можна було обходитися без фунгіцидів. Там, де були зріджені посіви, де не було ніяких ознак хвороб і не прогнозувалося їх. Дехто минулоріч і справді не вносив фунгицидів. Хтось вносив один раз, хтось вносив два рази. А тричі у нас тут на сході їх взагалі ніхто не вносив. Однак у цьому році ситуація змінилася», — наголосив експерт.
За такої дощової погоди вже можна спрогнозувати, що хвороби будуть розвиватися, тож працювати треба на випередження.
Крім того, за словами Сергія Авраменка, з’явилися трипси. Вони були неактивними, коли було холодно, а зараз пригріло сонце, температура підвищилась, і шкідники повилазили назовні, їх можна спостерігати на рослинах. Тож якщо тиждень тому внесення інсектицидів було ще недоцільне, то наразі вже потрібно думати про захист від шкідників, каже експерт.
Відповідно, знадобляться сумісні фунгіцидні та інсектицидні обробки. Але перед цим слід промоніторити поля, зрозуміти, які є проблеми, зокрема які саме шкідники активізувались, щоб правильно підібрати діючі речовини, бо такі умови сприяють поширенню не лише трипсів.
Але, як наголошує Сергій Авраменко, підходи мають бути вивірені, аби не зашкодити при цьому культурним рослинам надмірним внесенням хімічних пестицидів.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com