Чи небезпечна для рослин наявність хлору в добривах пояснили фахівці

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 12
Ви зараз переглядаєте Чи небезпечна для рослин наявність хлору в добривах пояснили фахівці

Серед аграріїв побутує думка, що хлор у добривах токсичний для сільгопкультур і добриво зі вмістом СІ небезпечно застосовувати, особливо на картоплі.

Фахівці Facebook-спільноти «Відверто про живлення рослин» пояснили, чи виправдані побоювання.

«Хлор — умовно потрібний елемент живлення (такий самий елемент живлення, як і азот чи бор), що відповідає за осмотичні процеси та водний баланс клітин, входить в структуру деяких ферментів, бере участь в енергетичному обміні. В ґрунтах хлору зазвичай достатньо, середній вміст ~0,01%, він входить до складу добре розчинних сполук та легко потрапляє в організм рослин, що можуть обходитись власне і без нього (звідси й умовно необхідний). Тому побачити ознаки дефіциту цього елементу в полі вкрай складно. Хлорвмісні добрива у високих концентраціях (особливо при сівбі, в безпосередній близькості або контакті з молодими проростками в ґрунті) справді можуть пригнічувати рослини, але це проблема не хлору як окремого елементу, а показника SI (Salt Index), сольового індексу, що має зазвичай високі значення у СІ-вмісних добривах (КСІ — 116-120, хлорид натрію — 156, хлорид амонію). Високе значення SI потенційно призведе до конкуренції за дорогоцінну вологу на старті з молодою рослиною, особливо на низькобуферних/піщанистих ґрунтах, з низьким вмістом фізглини та гумусу і в посушливі роки», — йдеться у повідомленні.

Автори додають, що крім хлору, високі показники SI мають всі селітри — аміачна (105), чилійська (100), калієва (74). Тому, наприклад, аміачну селітру для «старту» вносити недоцільно. Мінеральне добриво може містити нітратний азот і калійні компоненти на основі КСІ і при цьому мати порівняно низький SI (<55-60), що зумовлено порівняно невеликим % NO3/Cl та хорошою розчинністю самого добрива.

«Стосовно картоплі, то справді бульба, що йде на переробку, на технічні цілі (чіпси, крохмаль, пюре) і ключовим показником якості якої є вміст сухих речовин, має отримувати добриво переважно на основі без-СІ калію (сульфат калію, каліймагнезія, карбонат калію), адже СІ знижує вміст і якість крохмалю і збільшує оводненість клітин. Це, в тому числі, впливає і на якість зберігання», — наголошується в повідомленні.

І зазначається, що для столової картоплі це менш значимо, враховуючи кращу розчинність КСІ, високу міграцію СІ в шарі ґрунту з вологою (вимивання за межі КС шару) та нижчу вартість 1 кг д.р. калію в КСІ відносно сульфату калію, наприклад.

«До слова, хлор — 4-й за % вмісту (~58 мг/100 г маси) поживних речовин в сирій масі бульби картоплі після азоту, фосфору і калію. Тобто його в картоплі більше, ніж мезоелементів кальцію (10 мг), магнію (23 мг) і сірки (32 мг)», — додали фахівці.

Алла Гусарова, SuperAgronom.com

superagronom

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь