В останні два роки Україна наростила експорт насіння кукурудзи до ЄС. Регуляторний дозвіл ЄС і війна підігрівають торгівлю насінням. Втім, як і у випадку з імпортом українського зерна, це стало приводом для обурення європейських фермерів, яким важко конкурувати з дешевшою українською продукцією.
Про це повідомляє reuters.com.
Україна нарощує поставки відповідно до умов вільної торгівлі, наданих Європейським Союзом після вторгнення росії, частково скасовуючи експорт насіння з блоку до України. Це дозволило отримати певний прибуток у сільськогосподарську галузь, яка бореться зі збитками від руйнування через війну.
За даними галузевої групи Насіннєвої Асоціації України, загальний експорт насіння України, в основному кукурудзи, сягнув $121 млн минулого року проти довоєнного рівня лише $22 млн у 2021 році. За оцінками французької групи виробників кукурудзи AGPM, з 2021 року її частка на ринку насіння кукурудзи в ЄС зросла з нуля до приблизно 10%.
Незважаючи на те, що минулого року насіння становило невелику частку від приблизно $23 млрд українського експорту сільськогосподарської продукції, де домінувало зерно, фермерам воно приносить більший прибуток, ніж маржинальні культури, такі як кукурудза та пшениця. Український аграрний експорт у 2021 році становив близько $27,7 млрд.
«Саме експорт дозволив протриматися виробникам насіння у 2022-23 роках», — сказала Сюзана Григоренко, голова Насіннєвої асоціації України, маючи на увазі поставки до ЄС.
За даними Міністерства сільського господарства України, вирощування насіння є більш вимогливим, ніж стандартні культури, але норма прибутку майже вдвічі більша від виробництва кукурудзи.
Дані міністерства показують, що метричну тонну насіння кукурудзи можна продати за $3900 порівняно з $200 за одну тонну кукурудзи, що з лишком компенсує вищі витрати на виробництво, оцінені в 1800 $/га насіння проти 900 $/га за зерно.
Кукурудза повертається? Зростання ціни зі 145 до 200 $/т за сезон Читати
Зазначається, що цього року ЄС запровадив обмеження на імпорт деяких сільськогосподарських продуктів з України, включаючи цукор, яйця та кукурудзяне зерно після протестів. ЄС продовжує стежити за експортом агропродовольчої продукції з України, заявив речник ЄС.
Меланія Несмачна, SuperAgronom.com