Темпи зростання виробництва пальмової олії у світі значно сповільнюються. І це відкриває можливості для виробників ріпаку та насіння соняшнику. Але при цьому ринки олійних культур розвиваються за своїми векторами.
Про це пише Elevatorist.com з посиланням на доповідь головного редактора OIL WORLD, CEO ISTA Mielke GmbH Томаса Мільке на конференції GRAIN UKRAINE 2025.
Як зазначив експерт, останні 30 років соя та пальмова олія були ідеальним рішенням. Пальма забезпечувала ринок олій, соя забезпечувала переважно шрот, але зараз зростання виробництва пальмової олії сповільнюється.
І якщо світове виробництво високоолійного насіння раптово не збільшиться, світ стикнеться з глобальним дефіцитом виробництва олій та жирів, бо протягом останніх кількох років спостерігається дуже сильне зростання попиту на цю продукцію.
Соя та біопрепарати: результати по врожайності, рентабельності та якісних показниках ґрунту
Читати
При тому, що зростання світового загального виробництва олійних культур дуже незначне, лише на 1,8 млн тонн порівняно зі збільшенням на 5 млн тонн минулого сезону та навіть на 9,5 млн тонн у 2012-2023 роках. Цього сезону спостерігається значне падіння виробництва соняшникової олії на 2,7 млн тонн та значне падіння світового експорту соняшникової олії на 2,5 млн тонн.
Соєва олія частково компенсувала наявний дефіцит соняшникової олії та зниження виробництва ріпакової олії, а також зниження експорту пальмової олії, але лише певною мірою. На світових ринках зараз достатні запаси сої, стрімко зростає її переробка, і в результаті спостерігається постійне зростання споживання соєвої олії завдяки привабливим цінам протягом більшої частини цього сезону. Однак наприкінці серпня цього року будуть рекордні запаси сої, переважно в Бразилії та Аргентині.
Тому експерт зазначив, що поточний прогноз на 2025-2026 роки вказує на черговий світовий профіцит виробництва сої і ціни на сою, ймовірно, будуть відносно низькими в найближчі місяці, якщо погода у Північній Америці не погіршиться в червні, липні або серпні.
Водночас прогнозується, що світове виробництво насіння соняшнику незабаром відновиться на 5-6 млн тонн у 2025-2026 роках, ймовірно, досягнувши рекордних 60,6 млн тонн у всьому світі.
Фермери розширили посіви соняшнику за рахунок інших культур у кількох країнах. Звичайно, залишається частка невизначеності через погоду, але якщо вона буде досить сприятливою, то, скажімо, Україна матиме 14 млн тонн.
Якщо погода сприятиме, Аргентина в новому сезоні збере ще один великий урожай соняшника. В країнах Європейського Союзу також очікується непоганий урожай. Щодо Румунії, тут окремо прогнозується врожай соняшнику в 2,3 млн тонн.
Такий прогноз виробництва тисне на пропозицію, тож ціни на позиції нового врожаю почали значно знижуватися.
Щодо ріпаку, то на ринку спостерігається відновлення виробництва в Європейському Союзі та росії. В Європейському Союзі наразі все ще існують деякі проблеми через занадто невеликі запаси вологи в ґрунті, але тут очікується гарне відновлення, трохи вище 19 млн тонн.
Однак світове виробництво відновиться лише на 2,2 млн тонн, згідно з поточними прогнозами, і наступного сезону все ще залишиться нижчим за рівень виробництва два-три роки тому.
«Варто зазначити, що посіви у трьох основних експортерах ріпаку та каноли, — посіви в Канаді, Австралії та Україні, — падають до чотирирічного мінімуму в поточному році. Це, ймовірно, обмежить виробництво, і, ймовірно, збереже світове виробництво порівняно низьким. Світові запаси на початку наступного сезону будуть відносно невеликими, і тому світові пропозиції не збільшаться наступного року. Тому обсяги переробки ріпаку в кращому випадку стагнуватимуть, а можливо і знизяться», — наголосив експерт.
Він додав, що очікується, що ціни на ріпак будуть вищими за ціни на соняшник, принаймні в першій половині наступного сезону.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com