Казахстан, який зібрав у 2024 році рекордний урожай зерна, зміцнює свої позиції як великий експортер зерна на світовому ринку. Як повідомили в Мінсільгоспі РК, з вересня по квітень 2024/25 МР постачання зернових та борошна в зерновому еквіваленті досягло майже 10 млн тонн (+37,4% до минулого сезону).
«Особливий інтерес до рослинницької продукції виявляє Китай. Незважаючи на збільшення власного виробництва, в сусідній країні зберігається стійкий попит на казахстанське кормове борошно. Це створює додаткові можливості для виробників зерна. З вересня до квітня 2024-2025 р. експорт у КНР становив 1,8 млн тонн зерна та борошна в зерновому еквіваленті, що на 27% більше, ніж в аналогічний період минулого сезону», – зазначили в МСГ.
За словами віцеміністра сільського господарства Азата Султанова, головним досягненням сезону стало розширення географії експорту зернових за рахунок виходу на нетрадиційні ринки.
«Після п’ятирічної перерви відновлено постачання зернових до Азербайджану, Грузії та Туреччини. Збільшуються відвантаження пшениці твердих сортів до Італії. Сьогодні Казахстан налагоджує експорт на такі нетипові для нас ринки європейських країн, як Бельгія, Польща, Португалія, Норвегія, Великобританія. Нашим зерном цікавляться покупці з Марокко та ОАЕ», – повідомив А. Султанов.
До кінця травня Продкорпорація РК завершить надсилання перших 60 тис. тонн пшениці в Марокко. Вже укладено контракт на постачання пробної партії зернових обсягом 15 тис. тонн у В’єтнам.
Традиційні ринки збуту – країни Центральної Азії, Афганістан, Туреччина суттєво збільшили обсяги імпорту зерна та борошна в зерновому еквіваленті за вересень-квітень 2024-2025 р. порівняно з аналогічним періодом минулого року:
Узбекистан — з 2,6 до 3,3 млн тонн (+28%)
Таджикистан — з 807,4 тис. до 1,2 млн тонн (+44%)
Киргизстан — з 116,6 тис. до 278,1 тис. тонн (у 2,4 раза)
Іран — з 54 тис. до 889 тис. тонн (у 16 разів)
Азербайджан — з 5 тис. до 569 тис. тонн (у 113 разів)
Афганістан — з 202 тис. до 270 тис. тонн (+34%).
Уперше за останні п’ять років Казахстан відновив відвантаження зернових до Ірану та Азербайджану, збільшивши постачання в десятки разів.
За прогнозами МСГ, Казахстан може експортувати до 12 млн тонн зернових до кінця року.
Джерело:
apk-inform.com