Що формує мікроклімат приміщення для утримання птиці? Температура, вологість, вентиляція й освітлення – це основний комплекс параметрів, на які варто звертати увагу, аби створити комфортне середовище для птиці. Кожен із цих факторів позначається на здоров’ї та продуктивності поголів’я. Про це для АгроНьюз розповіла Олена Смілик.
Розрахунок мікроклімату у пташниках
Оптимальні температурні умови для різних видів птиці залежать від їх віку та мети утримання (яйценосність, м’ясна продуктивність). Температурний режим є критично важливим, особливо для молодняку. Висока або низька температура у пташнику може спричинити стрес у птиці. Скажімо, добовим курчатам у перший тиждень життя важливо забезпечити +32-35 °C , а потім поступово знижуючи щотижня до 21°C. Для курей несучок оптимальною є +18-24°C.
Індичата потребують у перші дні життя +35°C, а дорослі індики – 16-20°C. На відміну від гусей, які добре почуваються за температури +13-18°C. Гусенятам і каченятам на початку треба забезпечити 28-30°C. Дорослим качкам оптимальною буде 15-20°C.
Що стосується вологості, то для більшості видів птиці оптимальним показником вважається 60-70%. Вона впливає на терморегуляцію, якість дихання, комфорт птиці та загальну продуктивність. Низька вологість (<50) призводить до зневоднення, втрати ваги і зниження несучості, збільшується ризик респіраторних хвороб через сухість слизових оболонок. Висока (>80%) погіршує якість підстилки, в результаті чого вона стає вологою, де активно розвиваються бактерії, а також є ризик грибкових інфекцій.
Контролювати вологість можна, забезпечивши належний обмін повітря, особливо у приміщеннях із високою концентрацією птиці; регулярно змінювати підстилку, контролювати джерела води, а також використовувати вологоміри для постійного моніторингу рівня вологи.
Освітлення відіграє ключову роль у поведінці та продуктивності птиці. Воно впливає на фізіологічні процеси, ритми активності та на здоров’я. Аби забезпечити освітлення на належному рівні, потрібно використовувати лампи зі спеціальним спектром, адаптованим для птиці; зміну освітлення проводити поступово та дотримуватися рекомендованої тривалості відповідно до віку та виду поголів’я.
Вентиляція у пташнику
Як правильно зробити вентиляцію у пташнику? Цим питанням переймаються усі господарники, адже розуміють, що свіже повітря для птиці – запорука її здоров’я. Погана вентиляція призводить до скупчення вологи, підвищення рівня шкідливих газів. Як наслідок – розвиток респіраторних захворювань. Використовують природну (через отвори і вікна) і механічну вентиляцію (вентилятори, витяжки або автоматизовані системи).
Ефективна вентиляція у пташниках досягається за рахунок правильного її розташування. Вхідні отвори для повітря краще зробити вище рівня птиці, щоб запобігти протягам. А витяжні – у верхній частині пташника для видалення теплого повітря та вологи. І не забувати про регулярне обслуговування їх від пилу, пір’я та посліду.
Догляд за домашньою птицею дещо відрізняється від промислового. Але нехтувати порадами не варто. Найпростішим способом, що не вимагає складного обладнання в облаштуванні вентиляції у пташнику своїми руками, є вікна та витяжні отвори у верхній частині приміщення. Це працює таким чином: холодне повітря потрапляє через нижні отвори (наприклад, двері чи люки), а тепле та насичене вуглекислим газом піднімається вгору і виходить через витяжні отвори.
Мікроклімат у пташниках залежно від сезону
Догляд за птицею включає багато нюансів. Серед них – дотримання мікроклімату в різні пори року. Сезонність вносить свої корективи, і треба адаптувати умови утримання. Влітку високі температури й підвищена вологість стають основними проблемами через тепловий стрес. Тому важливо підтримувати температуру 18-24°C, користуватися системами охолодження (вентиляторами). Забезпечити вентиляцію, встановити жалюзі або тіньові сітки на вікнах від прямого сонячного світла. А також дотримуватися гігієни, прибираючи вологий послід, який може впливати на збільшення рівня аміаку й патогенної мікрофолори.
Взимку усі зусилля треба спрямувати на збереження тепла на фермі із забезпеченням доступу до свіжого повітря без протягів (!). Температура для несучок має становити 15-20 °C, а для молодняку – до 30°C. Системи обігріву, такі як інфрачервоні лампи, теплогенератори з безпечною вентиляцією допоможуть підтримувати оптимальний температурний режим. А також важливо утеплити стіни, стелю, підлогу та перевірити герметичність дверей і вікон.
У міжсезоння, навесні та восени, погода може бути нестабільною. У цей час доцільно користуватися гнучкими системами опалення й охолодження та контролювати температуру двічі на день. Систему вентиляції регулювати вручну або автоматично, залежно від потреб. А також контролювати світловий режим, позаяк природний світловий день ще коротший, ніж влітку.
Оптимальний мікроклімат із VADA
Сприятливий мікроклімат у пташнику – це запорука здоров’я птиці. Тому економити на обладнанні, що забезпечить комфортні умови поголів’ю, не варто. Бо ж пам’ятаємо: дешева рибка – погана юшка. Тому інвестиції завжди дадуть гарний результат.
ТОВ VADA має досвід у забезпеченні мікроклімату на фермі, адже асортимент продукції, яку реалізує компанія, закриває усі потреби виробників. Різні системи контролю температури, вологості й вентиляції допоможуть оперативно реагувати на зміну зовнішніх умов. А підібрати усе необхідне допоможуть кваліфіковані спеціалісти VADA.
0
Перегляди: 13
AgroNews