Новий метод рослинництва дозволить вирощувати рослини без сонця та скоротити сільгоспугіддя на 94%

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 289
Ви зараз переглядаєте Новий метод рослинництва дозволить вирощувати рослини без сонця та скоротити сільгоспугіддя на 94%

Вчені розробили метод ведення рослинництва, який може замінити традиційний фотосинтез набагато ефективнішою системою. Це «електроземлеробство» може дозволити рослинам рости в темряві та потребувати на 94% менше сільськогосподарських угідь.

Про це пише Scientias.nl.

В процесі фотосинтезу рослини перетворюють сонячне світло на енергію для росту. Але багато людей не усвідомлюють, наскільки неефективним є цей процес насправді. З усього сонячного світла, яке поглинає рослина, лише 1% фактично перетворюється на корисну енергію.

Американські дослідники тепер вважають, що знайшли альтернативу, яка в чотири рази ефективніша. Нова система, яку вони розробили, працює принципово інакше. Замість того, щоб рослини поглинали сонячне світло безпосередньо, вони використовують сонячні панелі. Захоплена енергія використовується для запуску хімічної реакції між CO₂ та водою, в результаті якої утворюється ацетат. Це молекула, споріднена з оцтовою кислотою. Зміни на генетичному рівні дають змогу рослинам використовувати цей ацетат як джерело живлення, замість того, щоб фотосинтезувати самі.

Щоб змусити рослини рости на ацетаті, вчені використовують природний механізм. Насіння, яке щойно проросло, ще не може фотосинтезувати. Натомість воно використовує поживні речовини в насінні для росту за допомогою спеціального метаболічного шляху. Як тільки воно стає достатньо великим, цей шлях вимикається, дозволяючи рослинам просто поглинати енергію сонця. Однак вчені хочуть реактивувати цей метаболічний шлях, щоб рослини могли вижити на ацетаті.

«Ми намагаємося реактивувати цей шлях у дорослих рослин і відновити їхню початкову здатність використовувати ацетат. Це схоже на непереносимість лактози у людей —немовлята можуть перетравлювати лактозу в молоці, але для багатьох людей цей шлях вимикається під час дорослішання. Це по суті та ж ідея, тільки для рослин», — каже Роберт Джинкерсон, один з авторів дослідження цієї методики.

Досі вдалося вирощувати помідори та салат, які можуть використовувати як фотосинтез, так і ацетат. Наступний крок є більш амбітним: вирощування рослин, які можуть жити повністю на ацетаті, не потребуючи жодного променя сонячного світла. За словами Джинкерсона, вже зараз можливо вирощувати гриби, дріжджі та водорості за допомогою цієї техніки.

Практичне застосування може бути революційним: замість величезних сільськогосподарських полів будуть побудовані компактні багатоповерхові будівлі, де рослини ростуть у повністю контрольованому середовищі. За розрахунками команди, цей підхід може зменшити необхідну сільськогосподарську землю на 94%. Виробництво продуктів харчування також буде відокремлено від сезонів чи погодних умов.

Технологію можна навіть використовувати для вирощування продуктів харчування в космосі. Однак, перш ніж колоністи Марса зможуть вирощувати рослини на Червоній планеті, ще потрібно виконати певну роботу. Дослідницька група наполегливо працює над удосконаленням процесу та підвищенням його ефективності. Витрати також необхідно знизити. Пізніше інші важливі культури, такі як касава, солодка картопля та зернові, також потрібно буде адаптувати до цього методу вирощування.

Головні агроновини України та світу

Головні агроновини України та світу

Олена Басанець, SuperAgronom.com

superagronom

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь