Кукурудза вегетує, асиміляційна поверхня збільшується, і зараз саме час для позакореневого живлення, і це вже остання можливість для його внесення, пише Farmer.pl.
Порівняно з пшеницею, ріпаком, цукровим буряком тощо обробок по кукурудзі менше, тож догляд за нею начебто простіший. Однак, пише видання, цього сезону на багатьох посівах правило: «обприскати від бур’янів, а потім тільки комбайнувати» — може не спрацювати. Щоправда, на даний момент важко передбачити, як кукурудза зрештою відреагує на травневі холоди та пов’язані з ними затримки в розвитку, але це елемент, який може вплинути на врожайність.
«Тут, однак, зазначимо, що кукурудза має значну регенераційну здатність. Хоча в багатьох випадках їй потрібна допомога. На даний момент стан посівів загалом кращий, ніж був десяток днів тому, хоча можна побачити відмінності між різними термінами посіву. Загалом, у більшості випадків найкращі результати досягають посіви, посіяні трохи раніше, яким вдалося «зловити» десяток днів з теплою температурою у квітні. Однак, такий стан речей не можна сприймати як правило, оскільки часто в попередні сезони рослини з кінця квітня або початку травня були в кращому стані. На всю ситуацію вплинув холодний травень. Цього року рослини з пізніших посівів спочатку не мали хороших умов ні для сходів, ні для початкового розвитку. Тому позакореневе підживлення є останнім доступним варіантом втручання в розвиток рослин (можливо, додаткова біостимуляція)», — зауважує автор.
За його словами, при позакореневому підживленні важливі температура та вологість повітря.
Найкращі результати будуть досягнуті при застосуванні ввечері.
Тут важливий тепловий аспект. Якщо температура вдень перевищуватиме 25 ºC, ефективність обробки буде низькою. Застосований робочий розчин швидко випарується з листка, рослина не встигне засвоїти внесені макро- та мікроелементи (а також інші допоміжні препарати, такі як амінокислоти). За таких високих температур також наявний виправданий ризик пошкодження рослини (включаючи опіки). Навіть температури в діапазоні 20-25 ºC не є ідеальними, хоча загалом допустимо використовувати підживлення при таких показниках. Однак ідеальними умовами є діапазон температур 15-20 ºC. Вологість повітря також важлива, і найкращим діапазоном вважається 60-80 відсотків. А вдень, крім високої температури, зазвичай ще й низька вологість (часто нижче 50 відсотків).
Вечірня обробка також краща з точки зору меншої кількості сонячного світла. У поєднанні з високою температурою, сильна сонячна радіація повністю зводить нанівець сенс проведення обробки. Тут слід зазначити, що внесення позакореневого підживлення в умовах високого сонячного світла також сприяє появі пошкоджень.
«На практиці, у більшості випадків, у нас є останній момент, щоб внести біостимулятори або підживлення найближчими днями. Рослини використовують вищі температури та певні водні ресурси і ростуть досить динамічно. На даний момент ріст буде швидким, і кукурудза з кожним днем значно збільшуватиме свою асиміляційну поверхню. Вже за кілька наступних днів ми, ймовірно, помітимо збільшення висоти рослин на кілька сантиметрів. Тому незабаром буде важко зайти на посіви, не пошкодивши рослини. Крім того, кукурудза незабаром почне мати підвищену потребу в деяких поживних речовинах», — зауважує автор.
Він додає, що загалом важко визначити наслідки заморозків й відповідно затримки у розвитку кукурудзи в контексті врожайності. Кукурудза може багато чого надолужити, і найважливішим періодом будуть фази навколо цвітіння.
«Якщо кукурудзі вдасться повністю відновитися в цей час, ключовими будуть температура та доступ до води під час цвітіння. Однак рослини повинні бути в хорошому стані у фазах BBCH 16-18 заздалегідь. У фазі 6-8 листків кукурудза характеризується високою потребою в поживних речовинах, включаючи азот. Якщо дефіцит помітний на ранніх фазах, то поглинання поживних речовин вище 6-го листка також гірше. Хоча ми не будемо вносити великі кількості, давайте подивимося, що кожен внесений мікроелемент певним чином впливає на поглинання макроелементів. Внесення мікроелементів на цьому етапі збільшує шанси на хороше живлення кукурудзи в ключові моменти розвитку», — наголошує автор.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com