Певне сповільнення торгівлі сухим молоком та скорочення попиту на сири в ЄС і США вплинули на несуттєве скорочення цінового індексу, але існуючий попит на вершкове масло стримав більш суттєве падіння, – повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі.
У вівторок, 18 лютого, відбулися 374-ті торги GDT, за результатами яких ціновий індекс склав 1257 і знизився на 7 пунктів (-0,6%) з моменту проведення попереднього аукціону 4 лютого. Середня ціна на молочні продукти склала 4370 дол. за тону, що на 74 дол. більше відносно результатів попередніх торгів. Під час торгів було продано 22651 тону біржових товарів, що на 1203 тони менше відносно результатів минулого аукціону. Мінімальна пропозиція була зафіксована на рівні 21256 тон, а максимальна – на рівні 26020 тон. В торгах взяли участь 165 операторів молочного ринку, що на 17 компаній менше відносно 4 лютого.
За результатами торгів, ціна на зневоднений молочний жир становила 6723 дол. за тону, що на 0,8% менше відносно попередніх торгів. Минулого тижня ціни на молочний жир підвищилися в Європі, але ситуація на світовому ринку зневодненого молочного жиру залишається невизначеною. За даними Dairy News Today, Мексика імпортує даний товар з Нової Зеландії для подальшого реекспорту в США, але наприкінці 2024 року виникли сумніви щодо подальших поставок в Америку через оголошення президентом Дональдом Трампом наміру ввести 25% мита на імпорт з Мексики та Канади. Були досягнуті домовленості про відтермінування введення мит на 30 днів в обмін на посилення Мексикою та Канадою охорони кордонів, але ймовірність втрати доступу на американський ринок в майбутньому може стримувати попит на товар. Мексика купує близько 10% зневодненого молочного жиру, який виробляє Нова Зеландія. Організатори торгів прогнозують зменшення ціни на зневоднений молочний жир на 1,7% в березні і на 0,7% в квітні.
Ціна на вершкове масло на цих торгах становила 7378 дол. за тону, що на 2,2% більше порівняно з результатами попереднього аукціону. За даними USDA, в Європі росте виробництво масла і воно активно продається великими оптовими партіями. Певне зниження ціни на європейське масло посприяло відновленню інтересу до товару з боку покупців в період підготовки мусульманських країн до Рамадану. Дорожчає новозеландське масло на фоні сезонного скорочення надою в Океанії. Попит на масло активний в даному регіоні. Згідно прогнозу організаторів GDT, вершкове масло може подорожчати на 1,4% в березні і на 2,2% в квітні.
Ціна на сухе незбиране молоко становила 4153 дол. за тону і впала на 0,2% порівняно з результатами попередніх торгів. За даними USDA, пропозиція молока-сировини стабілізувалася в Південній Америці, а бразильські покупці сподіваються на зниження цін на товар. Попит на сухе незбиране молоко стабільний в США і Європі. Німецький товар повертається на ринок, оскільки не було зафіксовано нових випадків ящуру. Однак, виробництво сухого незбираного молока не досить активне, оскільки левова доля молока-сировини, яке йде на переробку використовується європейськими компаніями у виробництві сирів. Через падіння імпортного попиту на сухе незбиране молоко в Китаї, європейські компанії мають можливість скорочувати обсяги виробництва та експорту товару, а молоко-сировину пускати на виробництво вершкового масла, сирів інших продуктів. Сухе незбиране молоко користується попитом в Океанії, а ціни на товар ростуть на фоні сезонного скорочення обсягів надою.
Попит на новозеландське сухе молоко активізувався в світі протягом останніх тижнів, що може бути пов’язано з підготовкою до Рамадану в країнах MENA. Ймовірно, це мало стримати ціни від більшого падіння. В лютому-травні плануються поставки сухого незбираного молока в Алжир з молокопереробних підприємств Білорусі та Польщі за результатами тендеру агенції закупівлі ONIL. За даними Національного бюро статистики Китаю, в 2024 році обсяги імпорту сухого незбираного молока в країну скоротилися на 5%, навіть попри збільшення поставок в грудні. За даними Rabobank, ймовірна певна активізація імпортного попиту на молочні продукти на фоні сповільнення виробництва молока-сировини на китайському ринку на 0,1% протягом трьох кварталів 2024 року. За даними AHDB, в Китаї сповільнюється ріст виробництва молока через зниження закупівельних цін, негативний вплив посухи в третьому кварталі та вихід з галузі місцевих молочних фермерів. За оцінками Rabobank, у 2025 році обсяги надою в Китаї можуть скоротитися на 1,5% і така ситуація може вплинути на збільшення Китаєм обсягів імпорту молочної продукції на 2%. Організатори аукціону очікують зниження ціни на сухе незбиране молоко на 2,3% в березні, але прогнозують підвищення на 0,1% в квітні.
Сухе знежирене молоко подешевіло до 2754 дол. за тону, що на 2,5% менше відносно результатів попередньої сесії. За даними USDA, ціни на сухе знежирене молоко знизилися в Європі, а продукція німецького виробництва знову вийшла на ринок, оскільки не було зафіксовано нових випадків ящуру у корів. Попри певне збільшення виробництва сухого знежиреного молока, більша частина сировини йде на виробництво сирів. Попит на американське сухе знежирене молоко поміркований. Мексиканські покупці закривають поточні потреби у товарі. Очікується зростання поставок сухого знежиреного молока у Мексику по мірі послаблення цін на товар.
Виробництво товару скорочується у Океанії на фоні сезонного зменшення обсягів виробництва молока-сировини. Попит на сухе знежирене молоко існує на експортних ринках. В листопаді алжирські імпортери ONIL та Soummam оголосили тендери на поставку сухого знежиреного молока в кінці першого і на початку другого кварталу 2025 року. На фоні скромних обсягів надою в Південній Америці, місцеві сировари додають сухе молоко у свою продукцію і поставляють в Бразилію та країни Африки. Організатори аукціону очікують зниження ціни на сухе знежирене молоко на 2,4% в березні і на 2,6% в квітні.
Сир Чеддер подешевів до 4862 дол. за тону (-3,4%), а ціна на сир Моцарелла скоротилася до 4148 дол. за тону (-0,1%). За даними USDA, минулого тижня попит на сири з боку харчової промисловості в ЄС був меншим ніж за аналогічний період минулого року. В США попит на сири здебільшого стабільний. Активним залишається попит на сири в Океанії. Протягом останніх тижнів спостерігався активний попит на новозеландські сири на зовнішніх ринках. Організатори торгів припускають, що сир Чеддер може подешевшати на 1,4% в березні і на 4,3% в квітні. Прогнозується підвищення ціни на сир Моцарелла на 0,4% в квітні.
Лактоза подешевіла до 1015 дол. за тону (-3,4%). За даними USDA, американські виробники повідомляють про стабільні графіки виробництва лактози та зростаючий внутрішній попит. Спотові партії доступні, але запаси неоднозначні. За словами учасників ринку, контракти на другий квартал вже активно укладаються. Експортна активність залишається стабільною. Організатори аукціону прогнозують зниження ціни на товар на 3,4% в квітні.
За результатами торгів не було опубліковано результатів по сухій маслянці. За даними USDA, обсяги виробництва сухої маслянки в США зростають повільно, а пропозиція товару обмежена для покупців на спотовому ринку.