Розвиток переробки сільськогосподарської сировини має стратегічне значення в умовах повномасштабної агресії РФ та для післявоєнної відбудови України. На цьому наголосив віце-президент Національної академії аграрних наук України – в.о. директора Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки» Юрій Лупенко в своєму виступі на сесії загальних зборів НААН, повідомила пресслужба центру.
«Через воєнні дії РФ на території нашої держави зменшилися можливості та збільшилися ризики українського експорту. У цих умовах надзвичайної важливості набуває той факт, що експорт багатьох продуктів переробки значно менший за обсягом, ніж сировини для них. Наприклад, вихід олії з 1 тонни насіння соняшнику складає близько 300 кг. Отже, переробка, яка завжди була інвестиційно привабливою, може стати важливим напрямом залучення інвестицій і розширення можливостей експорту», – зауважив науковець.
Крім того, нагадав Ю. Лупенко, в умовах воєнного часу виникають додаткові ризики для тривалого зберігання сільськогосподарської продукції. Це стосується не лише фізичного знищення внаслідок ворожих атак, а й псування через відсутність енергопостачання. Водночас значна частина перероблених продуктів потребує значно менші площі для зберігання, а їх компактне розміщення дає можливість зменшити зовнішні ризики. До того ж, обсяги переміщення готових продуктів у безпечні місця зберігання значно менші і зручніші, ніж сировини.
«Розвиток переробки агропродукції також відкриває нові можливості для імпортозаміщення. У 2022 р. співвідношення експорту та імпорту продуктів переробки сільськогосподарської сировини складало 1 до 0,94, у 2023 – 1 до 1,01. Щорічно Україна імпортує на $3,2-3,3 млрд готових продуктів харчування, значна частина яких може вироблятися в Україні», – додав він.
«Проведення відповідних наукових досліджень в цьому напрямку має стати пріоритетним напрямком діяльності Національної академії аграрних наук України, основним завданням якої є наукове забезпечення розвитку галузей агропромислового комплексу. Науковці мають визначити ефективні шляхи подальшого розвитку сфери переробки агропродукції в Україні, обґрунтувати оптимальні рішення та озброїти уряд, аграріїв, бізнес та інші заінтересовані сторони методичними та практичними рекомендаціями», – підсумував Ю. Лупенко.
Джерело:
apk-inform.com