Ціни на добрива в Україні зросли на 25–30% через стрибок вартості газу та геополітичні ризики

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 13
Ви зараз переглядаєте Ціни на добрива в Україні зросли на 25–30% через стрибок вартості газу та геополітичні ризики

Загроза перекриття судноплавних шляхів, зростання цін на газ та страхові ризики — все це вже суттєво вплинуло на ринок добрив в Україні. Про ситуацію розповідають учасники ринку в матеріалі Газовий удар по агросектору: чому ціна злетіла і як аграрії шукають вихід на Latifundist.com.

Андрій Халявка, власник компаніїGROSSDORF, пояснює: загроза перекриття протоки миттєво підняла ціни на енергоносії та фрахт, спричинила зростання страхових премій і створила нові логістичні обмеження. За його словами, нинішнє зростання вартості добрив — на 25–30% — переважно емоційна реакція ринку на ризики, а не на реальний дефіцит ресурсу. Пояснює, що ринок просто грає на очікуваннях.

«Газ дорогий, і саме це сьогодні стримує повноцінне відновлення виробництва добрив в Україні. Говорячи просто: сировина є, але собівартість неприйнятна для багатьох гравців», — додає виробник.

Криза на Близькому Сході і зростання вартості газу боляче вдарили по виробниках добрив. Як зазначає Костянтин Кінжалов, аналітик Barva Invest, йдеться насамперед про групу Ostchem, яка 23 червня підвищила ціни на три ключові позиції: карбамід подорожчав до 29 000 грн/т (+3500 грн), селітра — до 26 000 грн/т (+3000 грн), а КАС-32 — до 24 500 грн/т (+3000 грн). По селітрі це вже третє підняття цін за місяць.

Читати по темі: Карбамід: особливості та переваги добрива, як правильно застосовувати, особливості підживлення по листку

Ціни на газ у Європі та Україні виросли на понад 90% порівняно з минулим роком, і ця зміна швидко лягла в собівартість. Водночас співвідношення вартості добрив до агропродукції помітно погіршилося. Наприклад, нині для купівлі тонни селітри аграрію доводиться продати на 13% більше пшениці, ніж рік тому, пояснює він.

Співрозмовник найближчим часом очікує стабілізації на ринку добрив з можливим помірним зниженням. За його словами, якщо зберігатиметься перемир’я на Близькому Сході й ціни на газ продовжать зниження, це може відобразитися і на внутрішньому ринку. Водночас фактори девальвації гривні та ймовірних перебоїв у роботі заводів (зокрема, і через обстріли) можуть знову змінити картину.

«Підвищення цін на газ (на 75% за 2 місяці!) та зростання попиту на добрива безумовно позначаються на українському виробництві, і на ціновій ситуації на внутрішньому ринку України. У травні OSTCHEM пройшов через один із найскладніших періодів — із аварійними зупинками та вимушеними простоями заводів, що також спричинило додаткові витрати», — коментують в компанії.

Алла Гусарова, SuperAgronom.com

superagronom

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь