Для покращення стану слабких посівів пшениці варто внести азот в осінній період. Про це розповів доктор с.-г. наук Сергій Авраменко на своєму Youtube-каналі.
За його словами, у багатьох регіонах України пшениця в листопаді має фазу від проростків до трьох листків і цього недостатньо для нормального входурослин в зиму. Допомогти покращити ситуацію можуть азотні мінеральні добрива.
«Те, що ми зазвичай на таких слабих посівах вносимо по мерзоталому ґрунту. Краще ту ж дозу азотних добрив дати зараз, в осінній період. Ми проводимо вже багато років велику кількість досліджень на цю тему, результати я розповідаю на семінарах, де виступаю», — каже науковець.
Читати по темі: Посівна озимих під урожай 2025 стала черговим стресом для агрономів: фокус на головні проблеми
Головне правило, як зазначив Сергій Авраменко, після внесення цього азоту повинно пройти мінімум 10 днів до настання стабільних морозів. Тобто до припинення осінньої вегетації, щоб цей азот нормально спрацював.
«Якщо по дозах говорити, то це від 30 до 60 кг по діючій речовині (азоту) на гектар. Це найбільш ефективні дози, зокрема в умовах Харківської області.
На окремих полях може бути і 90 кг/га. Ну і все, що більше ніж 90 кг/га економічно не виправдовує себе, тому саме оптимальне — це 60 кг/га азоту по діючій речовині. Якщо ось така слабка пшениця, то ми вносимо це розкидним способом, не обов’язково сівалкою. Бо, якщо ви вносите сівалкою, то попригортаєте посіви, а це буде ще гірше. Тому вносимо розкидним і маємо нормальний результат. Те, що ви зараз з осені внесете азот, буде рівноцінне прийому по мерзлоталому ґрунту. Скажу навіть більше, осіннє внесення добрив в більшості випадків більш ефективне, ніж внесення по мерзлоталому ґрунту. Тому, якщо у вас ослаблені, недостатньо розкущені посіви, обов’язково вносьте зараз з осені азот».
Читати по темі: Сівба озимої пшениці у пізні строки: варто чи ні?
Олена Басанець, SuperAgronom.com