Упродовж останньої літньої декади опадів в Україні не було зовсім, за винятком крайніх західних районів, де їх кількість в основному була незначною. Переважав високий середній температурний фон, у найспекотніші дні середні добові температури повітря на 6-10°С перевищували звичайні показники. Про це йдеться в декадному звіті фахівців Укргідрометеоцентру.
«Надмірне тепло, яке спостерігалося нинішнього літа в липневій та серпневій хвилях спеки, негативно позначилося на продуктивності пізніх сільгоспкультур, призвело до зниження врожайності, адже спостерігалося на репродуктивних стадіях розвитку рослин, які визначають кінцеву врожайність», – констатується у звіті.
Також зазначається, що після липневої спеки, в серпні на тлі жорсткого дефіциту опадів та високих температур відбулося посилення ґрунтової та атмосферної посухи в південних, центральних та східних областях, поширення її на близько 60-70% площ, у т.ч. і в західні райони. У багатьох районах на півдні та в центрі (Миколаївська, Херсонська, Дніпропетровська обл.) посуха, де відбулося зниження вологозапасів метрового шару ґрунту до нульових значень, триває понад 4-5 декад поспіль.
«Причиною таких умов став високий температурний фон упродовж червня-серпня (на 2-3°С вище норми), тривалі спекотні хвилі – кількість днів з температурою вище +30°С досягла від 30 днів на заході до 77 днів у центрі та півдні, кількість днів з температурою вище +35°С на півдні досягла 15-30 днів, а кількість опадів за цей період не перевищила в основному 30-60% норми, місцями менше 30%», – пояснили експерти.