В Україні зросли обсяги переробки сої

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 2
Ви зараз переглядаєте В Україні зросли обсяги переробки сої

Кілька місяців поспіль в Україні знижується експорт соєвих бобів, тоді як обсяги внутрішньої переробки демонструють рекордні темпи. Про це повідомляє АПК-Інформ, пише agronews.ua.

Так, у січні експорт сої з країни склав близько 223 тис. тонн, що на 38% поступається грудневому показнику та стало найнижчим місячним обсягом від початку поточного сезону. Окрім святкового зниження активності можна виділити кілька причин зниження.

По-перше, Пакистан, що з травня 2024 р. суттєво збільшив імпорт української сої, у грудні офіційно дозволив імпорт до країни ГМ соєвих бобів, надавши ліцензії на імпорт 39 компаніям, і, як наслідок, українська соя може суттєво втратити свої позиції на даному ринку через конкуренцію з американською соєю. Зазначимо, що в січні відвантажень української сої до Пакистану не було зафіксовано, однак, це може бути і короткочасним трендом.

По-друге, світовий ринок в очікуванні нового урожаю соєвих бобів з Бразилії, збирання яких поки що відбувається з затримкою через дощі. Як наслідок, очікується сезонне зниження цін, і ключові імпортери займають позицію очікування, зокрема, ЄС, який в першій половині 2024/25 МР суттєво збільшив імпорт даної культури і має її непогані запаси. При цьому фокус залишається на погодних умовах не тільки в Бразилії, а й в Аргентині, де  спекотні погодні умови скорочують види на майбутній урожай.

І, по-третє, ринок у січні був досить багатим на події, що можуть вплинути на майбутні торговельні відносини між країнами і що теж створювало напругу на ринку та спонукало імпортерів не поспішати з закупівлею. Зокрема, варто відзначити інавгурацію нового президента США та очікувані його рішення щодо мит та політики з біоетанолу, заборону Китаєм закупівлі соєвих бобів у деяких бразильських постачальників через невідповідність якості та ін.

Основними імпортерами української сої у січні були Туреччина (59 тис. тонн; -39% до показника грудня), Єгипет (41 тис. тонн; -11%) та Франція (26 тис. тонн), яка відновила закупівлю даної культури з України вперше з грудня 2023 р.

В той же час переробка соєвих бобів у січні зросла, склавши, за нашою оцінкою, близько 260 тис. тонн (+4% до показника грудня), що обумовлено продовженням переробки даної культури деякими крупними заводами на тлі низької або майже відсутньої маржі при переробці соняшнику. 

Однак, маржа переробки сої теж скорочується, враховуючи зниження вартості соєвого шроту через велику пропозицію та поки що поступове та незначне підвищення цін на сировину на тлі стримування продажу аграріями.

Всього у вересні-січні 2024/25 МР в Україні було перероблено рекордні близько 1,1 млн тонн сої, що на 48% перевищило показник в аналогічний період минулого сезону та майже на 30% – попередній максимум у вересні-січні 2019/20 МР (864 тис. тонн).

Майбутні перспективи переробки сої будуть залежати від цінової кон’юнктури сектору соєвого шроту та конкуренції на європейському ринку, що став основним ринком збуту для українського продукту. Не виключається сезонне зниження попиту на український шрот у період надходження бразильського та аргентинського продукту з сировини нового урожаю навесні, що є головними постачальниками шроту до Євросоюзу.

До того ж аргентинська продукція буде торгуватися з урахуванням нових знижених мит, і для подальшої вдалої конкуренції та утримання своїх позицій на ринку ЄС українським компаніям доведеться поступатися в ціні, що знижуватиме привабливість переробки.


0
Перегляди: 0

AgroNews

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь