З кінця 2025 року збільшиться вантажопотік на прикордонному переході Достик-Алашанькоу, що дозволить казахстанським експортерам значно збільшити постачання олійно-жирової продукції до Китаю. Про це повідомив голова правління Національної Асоціації переробників олійних культур Казахстану (НАПОК/NOPA) Ядикар Ібрагімов на міжнародному семінарі «Ринок соняшникової олії 2024» у м. Наньтун провінції Цзянсу (КНР).
«Китай займає другу позицію щодо імпорту казахстанської олі та шроту/макухи. За сезон-2023/24 у КНР відвантажено 275 тис. тонн цієї продукції на суму 205 мільйонів доларів, що становить 27% від загального обсягу експорту. Загалом на сьогодні в структурі експорту олійно-жирової продукції можна виділити 4 напрямки – це країни Центральної Азії, Китай, країни ЄС та Близький Схід. Розвиток цих каналів збуту дозволяє нам нівелювати ризики, пов’язані з демпінгом цін, тобто основні обсяги експортуються до країн, де пропонують вищі ціни. Також у зв’язку із запуском проєктів з рафінації олії для Казахстану відкривається ринок Афганістану, в напрямку якого за останні три сезони значно збільшився експорт», – окреслив перспективи Я. Ібрагімов.
На його думку, для подальшого збільшення експорту необхідно не лише оновлювати логістичну інфраструктуру з метою розширення пропускної спроможності, а й зменшувати витрати, а також впроваджувати програми субсидування транспортних витрат. Так, для більшого охоплення ринку центральної та східної частини Китаю НАПОК запропонувала Національній Асоціації виробників олії Китаю розглянути субсидування транспортних витрат на казахстанську олійно-жирову продукцію по території КНР для китайських імпортерів з боку урядів провінцій.
«У 2024 році НАПОК спільно з КТЖ налагодили роботу з узгодження планів відвантаження олії в цистернах до КНР, що призвело до виконання планів у середньому на 96% (36-40% у 2023 році). Також завдяки рівномірному розподілу обсягу експорту, згідно з графіком відвантажень, у поточному році на станції Достик-Алашанькоу збільшилося середньодобове вивантаження до 11 цистерн, при тому що у 2023 році цей показник становив лише 4-6 цистерн за добу. У найближчій перспективі збільшення обсягу експорту до КНР буде також пов’язане з поліпшенням залізничної інфраструктури, а також із розвитком контейнерних перевезень. Зокрема, до кінця 2025 року планується запустити другі залізничні шляхи на гілці Мойнти-Достик та Достик-Алашанькоу, що значно збільшить пропускну спроможність», – розповів голова НАПОК.
Під час семінару експерти галузі з Китаю, Казахстану, Індії, України та Росії поділилися інформацією про ситуацію на ринку, тенденції, обговорили проблеми, з якими останнім часом зіткнулися виробники олії. Зокрема, це пов’язано з погодними катаклізмами, загостренням геополітичних конфліктів, посиленням тенденції до торговельного протекціонізму, потрясіннями на світових фінансових ринках та надзвичайною волатильністю цін на олію. За оцінками експертів, у сезоні-2024/25 виробництво соняшникової та ріпакової олії скоротиться у зв’язку зі скороченням урожаю даних культур у світі. Скорочення запасів впливатиме на ціни, волатильність яких спостерігається з початку поточного сезону. Також обмежена пропозиція пальмової олії з Індонезії та Малайзії через збільшення потреби в біодизельному паливі, а також зменшення урожайності олійних пальм та дефіцит робочої сили створюють напруженість на ринку олії.
Було наголошено, що імпортери олійно-жирової продукції в Китаї орієнтовані на закупівлю товарів з країн, що підтримують ініціативу «Один пояс – один шлях», куди входить, зокрема, і Казахстан. За даними НАПОК, споживачі в Азії все більше віддають перевагу соняшниковій олії, особливо у великих мегаполісах, таких як Пекін, Шанхай, а також у великих населених містах південного та східного Китаю.
Китай стикається зі складнощами при імпорті соняшникової олії з України та Росії, які є лідерами з виробництва та експорту цього продукту у світі, зокрема це проблеми з відвантаженнями з портів України та труднощі з проведенням транзакцій з РФ через ризики введення вторинних санкцій. Тому наразі Казахстан має всі шанси для зміцнення та розширення експортного потенціалу олійно-жирової продукції, вважають у НАПОК.
Джерело:
apk-inform.com