Аграрій пояснив переваги італійських сортів фундука для вирощування в Україні

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 7
Ви зараз переглядаєте Аграрій пояснив переваги італійських сортів фундука для вирощування в Україні

За даними ФАО, у 2022 році в Україні вироблено лише 210 т фундуку в шкаралупі. Але це вже у 10 разів більше, ніж п’ять років тому.

Одним з головних операторів фундукового ринку в Україні є НВО «Філберт», пише Kurkul.com.

Зазначається, що це перше і сьогодні єдине українське підприємство, яке освоїло повний цикл виробництва фундука — від посадки і вирощування до глибокої переробки та реалізації у ритейлі.

«Філберт» вирощує ліщину крупноплідну на площі 820 га. Нині це найбільший такий сад в Україні.

Нині у компанії росте виключно фундук італійських сортів: Tonda Di Giffoni, Romano, Tonda Gentile, Mortarella, Nocchione та деякі інші. Але до цього рішення тут дійшли не одразу.

На старті, у 2015 році, засновник і директор НВО «Філберт» Максим Шейко висадив сорти Барселонський, Каталонський, Гале, Косфорд, які на той момент реалізовували українські розплідники. Але виявилося, що для вирощування фундуку як сировини, тобто для отримання якісних ядер горіхів, це не найкращий вибір. Річ у тім, що м’яка оболонка горіха — плюска — у різних сортів при обробці очищується неоднаково. Тому сад 2015 року посадки зрештою викорчували й посадили на його місці італійські сорти.

«Під час обробки фундука сортів Барселонський і Каталонський очищається максимум 30-40% ядер. На решті плюска залишається. А от фундук італійських сортів навпаки легко бланшується – на виході ви отримуєте 80-90% чистих ядер. Для сегмента B2B, зокрема для кондитерської промисловості, це принципово важливий момент. Тому в наших садах зараз практично 100% ―  це сорти італійської селекції», — пояснює Максим Шейко.

За його словами, у фундука з Італії є ще й деякі інші переваги. Зокрема ядра горіхів цих сортів більш зручні для промислової переробки за своїм розміром.

«З плантацій, висаджених у перші роки, ми  сьогодні отримуємо 1,7 т/га. З тих, які висадили пізніше, —  від 0,3 т/га до 0,8 т/га. Але з кожним роком показники зростають. На максимальну врожайність фундук виходить у 9-10-річному віці. У середньому це 2-2,5 т/га. При цьому період плодоношення фундуку — до 70 років і більше. В американському штаті Орегон ми бачили сади, яким уже 90 років, але вони продовжують плодоносити. Так що за сукупними показниками — це дуже приваблива культура», — зауважує директор підприємства.

Вже в найближчій перспективі компанія може вийти на обсяги виробництва фундука в 0,6-1 тис. т.

Алла Гусарова, SuperAgronom.com

superagronom

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь