Вентиляційні системи на фермах, особливо у свинарниках, пташниках чи корівниках, працюють у дуже агресивному середовищі: пил, волога, аміак, органіка, шерсть або пір’я. Якщо їх вчасно не чистити і не доглядати, це впливає не лише на продуктивність вентиляції, а й на здоров’я тварин і безпеку людей.
Читай нас також у Viber та Telegram.
То чому важлива гігієна вентиляторів на фермах? Будь-яке забруднення призводить до зниження продуктивності вентиляції, збільшення споживання електроенергії, накопичення хвороботворних мікроорганізмів, ризику коротких замикань і пожеж. Водяна пара, аміак, агресивні гази провокують появу корозії металевих частин вентилятора, двигуна та решіток. З практики доведено, що бруд на лопатях зменшує ККД вентилятора. Уявіть, навіть 1 мм може зменшити продуктивність на 10-15%.
Як ви зрозуміли, повісити вентилятори недостатньо, за ними треба ще як слід доглядати: регулярно раз у тиждень їх візуально оглядати та очищати від пилу й бруду корпуса, решітки, заслінки; раз на місяць перевіряти кріплення, натяги ременів, кабеля. Двічі-тричі на рік рекомендується виконувати повне очищення вентилятора, розбираючи його. Для вентиляторів із мотором у корпусі оглядати й чистити вентиляційні отвори двигуна, за потреби змащувати підшипники чи заміняти.
Такі поверхневі роботи може виконувати і місцевий персонал ферми. А от що стосується уже глибокого очищення, то краще довіритися компаніям, котрі спеціалізуються на вентиляції, знають усі тонкощі, а тому зроблять усе правильно.
«Часто, особливо невеликі ферми, на цьому стараються зекономити і самотужки чистять, доглядають за вентиляторами. Вже на цьому етапі виникає багато проблемних ситуацій, які потім доводиться виправляти. А це все час і додаткові витрати на ремонти, – розповідає Олександр Жилінський, інженер компанії «ВАДА». – Як на мене, для глибокого сезонного очищення вентиляторів та вентиляційних шахт, дезінфекції системи та професійного техобслуговування краще залучати спеціалізовані компанії».
Типові помилки в догляді та очищенні
- Мабуть, найбільш небезпечною помилкою вважається очищення без відключення живлення, особливо коли працівники просто витирають лопаті або чистять вентиляційні решітки під напругою. Це може призвести до травмування, короткого замикання та поломки двигуна.
- Часто чистять корпус і решітку, а лопаті й мотор залишають всередині брудними. Внаслідок таких дій скорочується продуктивність вентиляторів, двигун працює на перегріві, може порушуватися баланс лопатей.
- А про очищення систем автоматики та датчиків часто взагалі забувають. У результаті вентиляція працює неправильно з перевитратою електроенергії, і приміщення перегрівається.
- Лопаті також можуть деформуватися через накопичення бруду чи необережне чищення. Внаслідок цього відбувається вібрація вентилятора та виникає зайвий шум, який стресує тварин; швидше зношуються підшипники і кріплення.
- Резервні вентилятори взагалі стоять роками без обслуговування. І якщо на виробництві щось виходить з ладу у вентиляційній системі, то тварини залишаються без вентиляції зовсім.
- Часто працівники чистять вентилятори «по ситуації», а не за графіком. Має бути чіткий регламент та журнал обслуговування.
- Якщо на фермі використовується тунельна вентиляція, де вентилятори працюють на максимумі влітку, необхідно планувати глибоке очищення саме перед спекотним сезоном, аби уникнути втрати продуктивності в критичний період.
Як же уникати цих помилок? Спеціалісти компанії «ВАДА» рекомендують створити регламент обслуговування із чітким графіком, навчити персонал правильній техніці очищення та безпеці, проводити глибоке сезонне обслуговування із залученням фахівців. «ВАДА» має великий досвід у проєктуванні та встановленні вентиляційних систем на фермах різного типу й розміру, а також спеціалізується на їх обслуговуванні.
Перегляди: 48