Ґалт Портер, фермер з міста Мерсер, штат Міссурі, США, минулого року був переможцем в одній із номінацій національного конкурсу з урожайності кукурудзи, отримавши на конкурсній ділянці показник в 405,1317 бушелів на акр (це 27,246 т/га). Він зазначає, що серед складових успіху є застосування strip-till, так званого «плиткового дренажу» та дробного внесення азоту.
Як пише Strip-Tiller, брати участь у таких конкурсах почав іще його батько — Ґері Портер, понад 30 років тому. Естафету підхопили сини — згаданий вже Ґалт та його брат Ґрей.
Кожен ішов своїм шляхом і зрештою Ґалт Портер виборов національний титул NCGA Yield Contest 2024 року в класі смугового обробітку без зрошення. Це вперше, коли хтось у родині подолав бар’єр у 400 бушелів.
Смуговий обробіток був ключовим компонентом у цій перемозі, вважає Ґалт. Його родина почала впроваджувати strip-till за допомогою кооперації з компанією-виробником ґрунтообробного обладнання.
«У них було обладнання для смугового обробітку, але вони не могли нікого вмовити його використовувати. У той час ми шукали інші способи внесення азоту, а також у нас було багато високоеродованих ґрунтів, які ми не могли обробляти так, як хотіли. Смуговий обробіток мала сенс. Він дав змогу нам розміщувати поживні речовини на глибину 15-20 см нижче рослин, і також дуже добре працював на еродованих ґрунтах», — згадує Ґалт.
Першим кроком у застосованій на конкурсній ділянці технології стало осіннє внесення біодеструктора, який допомагає розщеплювати рослинні рештки та збагачувати ґрунт і містить понад 800 видів ґрунтових мікробів, азот (N) та поживні речовинами для мікробів. На ділянці також восени сформували плитковий дренаж (pattern tile — технологія, що контролює вимивання сполук азоту із ґрунту), щоб забезпечити достатню сухість для створення смуг ранньою весною.
У березні Ґалт зробив смуги глибиною 6-8 дюймів за допомогою системи LandLuvr та вніс близько 200 фунтів азоту, 100 фунтів фосфору (P) та 100 фунтів калію (K). Приблизно через тиждень після смугового обробітку внесли гербіцид за системою «прополювання та підживлення», тобто з додаванням близько 25 фунтів рідкого азоту.
«Ми помітили, що при весняному смуговому обробітку рослині потрібен деякий час, щоб знайти поживні речовини у смузі та позеленіти. Іноді там буває жовтувата фаза. Цей прийом заповнив прогалину та дав корінню додаткове живлення, щоб допомогти рослині прорости», — пояснив фермер.
На початку квітня Ґалт посіяв гібрид Pioneer P1742Q рядами з шириною 30 дюймів, маючи трохи менше 40 000 рослин на акр. Він вніс стартову суміш добрив, що складалася з NPK 3-18-18 та певних біопрепаратів.
Наголошується також, що, крім технології, рекордного врожаю вдалося досягти і завдяки дуже сприятливим погодним умовам, що склались минулого сезону в регіоні.
«Це була найкраща погода за весь рік. Час дощів був ідеальним. Спочатку був невеликий період вологи, але плитковий дренаж усе висушив і рослини були щасливі», — каже Ґалт.
У червні під кукурудзу було внесено так званим Y-крапельним способом близько 60 фунтів азоту, 10 фунтів сірки, бору та інших мікроелементів.
«Ми також зробили кілька проходів фунгіцидами та інсектицидами, щоб переконатися, що у кукурудзи ніколи не було поганого дня. Зокрема тричі внесли фунгіциди з проміжком у 21 день», — каже Ґалт.
Наголошується також, що упродовж усього періоду вегетації фермер слідкував за станом рослин за допомогою листкової діагностики і аналізу зразків ґрунту.
Ґалт зібрав кукурудзу з вологістю близько 27% своїм комбайном John Deere 780. На момент збирання густота становила близько 38 000 рослин на акр. За його словами, результатом в понад 400 бушелів на акр був вражений і батько Ґері Портер.
Загалом же, випробувавши технологію на «чемпіонській» ділянці, Ґалт планує впровадити певні елементи застосованої технології і на промислових посівах. Зокрема, ранньовесняне внесення азоту та весняний смуговий обробіток. А також розширив застосування strip-till до 500 акрів.
Обидва брати знову планують брати участь у змаганнях місцевого і національного рівня, продовжуючи удосконалювати свої технології.
Алла Гусарова, SuperAgronom.com