Кореневі нематоди можуть бути інвазивними і небезпечними для пшениці, – вчені

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 17
Ви зараз переглядаєте Кореневі нематоди можуть бути інвазивними і небезпечними для пшениці, – вчені

Виробникам пшениці важливо знати про негативний вплив кореневої нематоди на урожай. Однак, більшість нематоцидів, ефективні проти цього шкідника культури, вилучені з ринку.

endshio.jpg yaros.jpg galop-bt-okean.jpg kapelnuy-poliv1.jpg prom-bt-okean.jpg

Про це йдеться в дослідженні австралійських вчених опублікованому на порталі MDPI.

 Автори (Джон П. Томпсон і Тімоті Дж. Клеветт з університету Південного Квінсленду) розповідають про кореневі нематоди, які, ймовірно, були завезені в Австралію і з тих пір значно збільшили популяцію на шкоду виробництву пшениці.

“Нематоди, що вражають коріння (Pratylenchus spp.), зустрічаються на багатьох видах рослин, і в глобальному масштабі вони складають третю за значимістю з економічної точки зору групу нематод після цистоутворюючих (Heterodera spp. і Globodera spp.) і галових (Meloidogyne spp.), – розповідають вчені.

В Австралії ряд видів кореневих нематод був пов’язаний з втратою врожаю пшениці і особливо з Pratylenchus thornei в Північній або субтропічній області обробітку зернових культур Східної Австралії, P. neglectus і P. Thornei в південній або помірній зоні, а також P. neglectus і P. quasiterrioides в західному або середземноморському регіоні.

Є дані, що свідчать про те, що вид P. thornei був завезений в субтропічний регіон зернових, і завдяки постійному вирощуванню пшениці збільшив щільність популяції на багатьох полях.

Пшениця в Австралії вирощується в зимовий період (з травня по листопад) в гнучких сівозмінах з іншими озимими зерновими і бобовими культурами, а також з літніми культурами, особливо сорго (Sorghum bicolor (L.) Moench).

Сівозміна з сорго, яке відносно стійке до P. thornei, значимий компонент комплексного управління P. thornei в цьому регіоні, але інші важливі сівозмінні культури, такі як ячмінь (Hordeum vulgare L.), нут (Cicer arietinum L.) і маш (Vigna radiata (L.) – навпаки, господарі, і разом з пшеницею продовжують збільшувати щільність популяції P. thornei.

Посадка толерантних і стійких сортів пшениці є ще одним ключовим компонентом комплексного управління, а рейтинги толерантності і стійкості сортів пшениці до P. thornei доступні для виробників в щорічних посібниках з посіву для Північного зернового регіону.

Стійкість сортів пшениці оцінюється по кінцевій щільності популяції P. thornei в коренях рослин і навколишньому ґрунті після 16 тижнів зростання в ґрунті, засіяному стандартною початковою щільністю популяції.

Рейтинги сортів представлені для виробників у дев’яти порядкових категоріях від стійких (R) до дуже сприйнятливих (VS) на основі даних про кінцеву щільність популяції P. thornei з експериментів.

Переносимість оцінюється по врожайності зерна на керованих ділянках поля з високою щільністю заселення P. thornei. Рейтинги сортів представлені для виробників в дев’яти порядкових категоріях від толерантності (T) до дуже нетерпимої (VI) на основі даних по врожайності зерна по ділянках і роках, об’єднаним МЕТ-аналізом.

Виробництво зерна в цьому регіоні здійснюється в основному на темних тріщинуватих глинистих ґрунтах, відомих як вертісолі, тому що вони мають високе водоймище, доступне для рослин.

Це дозволяє накопичувати ґрунтову воду під час покладів для доповнення дощових опадів у посівах для вирощування сільськогосподарських культур у посушливих районах.

Початкова родючість ґрунтів регіону знизилася через вирощування зернових, і азотні (N) добрива необхідні для підтримки врожайності і зернового протеїну твердих сортів ярої пшениці білої твердої, зазвичай вирощуваної для масових ринків хліба і локшини.

Іншими елементами добрив, необхідними для вирощування пшениці в регіоні, є фосфор (P) і цинк (Zn).

У раніше опублікованому дослідженні в цьому регіоні P. thornei було показано, що коренева нематода знижує врожайність пшениці.

Збільшення росту і врожайності культури було отримано при обробці ґрунту високими дозами будь-якого з двох нематицидів, причому оксим карбамат альдікарб більш ефективний, ніж органофосфат фенаміфос.

Нематоциди знизили щільність популяції P. thornei в коренях і ґрунті кореневої зони, зменшили вегетативні симптоми пожовтіння листя у рослин пшениці, а також збільшили кущіння, виробництво біомаси і урожай зерна.

Крім того, молоді рослини пшениці, вирощені в ґрунті, обробленої нематицидом, мали підвищені концентрації азоту і фосфору.

Оскільки ті ж нематициди не чинили прямого впливу на концентрацію доступних поживних речовин в ґрунті, зроблено висновок, що захист кореневої системи нематицидами відновила ефективність коренів в плані засвоєння поживних речовин.

Не було зареєстровано нематицидів для використання на зернових культурах в субтропічному зерновому регіоні Східної Австралії. Після цієї дослідницької роботи з двома нематицидами, послідували експерименти з тестування широкого спектру, щоб оцінити можливість економічного контролю над P. thornei в цьому регіоні.

Багато нематоцидів, випробувані в цих експериментах, з тих пір були вилучені з світових ринків з екологічних міркувань.

Реакція рослин на напад нематод оцінювалася за допомогою регресійного аналізу та аналізу основних компонентів різних параметрів рослин на різних стадіях розвитку сільськогосподарських культур в залежності від різної щільності популяції нематод в коренях і ґрунті кореневої зони.

Зменшення популяції нематицидами призвела до збільшення кількості пагонів, біомаси рослин, концентрацій і поглинань N і P, кількості колосків і зерен, а також врожайності зерна.

Врожайність зерна сильно корелювала з кількістю зерен, біомасою і кількістю колосків, а також негативно корелювала з кількістю P. thornei в кореневій зоні ґрунту при подовженні стебла.

“Дослідження показало, що пошкодження коренів P. thornei знижує врожайність пшениці за рахунок обмеження концентрацій N і P і поглинання їх верхівками рослин, викликаючи поганий розвиток протягом усього життя рослин. Генетичні, екологічні та управлінські фактори, що знижують щільність популяції P. thornei, що вживаються проти нематод, значно збільшують кількість колосків і зерен, а також урожай в цілому”, – підсумували вчені.

P.S. На нашому сайті Ви можете переглянути перелік сортів, які зареєстровані в Україні, зокрема і сортів озимої пшениці. Також Ви можете переглянути оголошення щодо їх продажу або розмістити своє.

agrarii-razom

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь