За останні кілька років стереотипи про якість китайського виробництва поступово пішли в нікуди. Сьогодні, Китай не просто виробляє товар з конкурентною ціною – він адаптує продукт під купівельну спроможність економіки тієї чи іншої країни. Але що найважливіше, якість цієї продукції показує, що Піднебесна перетворюється в глобального гравця.
Один з подібних гравців у сільськогосподарській галузі – великий китайський виробник комбікормового і елеваторного обладнання ZHENG CHANG виходить на український ринок. Ексклюзивне право представляти інтереси компанії та право дистрибуції отримала компанія «АГСОЛКО Україна».
Про високотехнологічні рішення які можуть якісно змінити український ринок розповів фахівець «АГСОЛКО Україна» Юрій Навроцький.
Компанія ZHENG CHANG, дистриб’ютором якої на українському ринку є «АГСОЛКО Україна», має понад три тисячі реалізованих об’єктів під ключ по всьому світу. Просування якого напрямку буде найбільш перспективним в нашій країні?
– Я свідомо не виділяю якийсь конкретний напрямок, як основний, але важливий момент, який ви підкреслили – це багатовекторність виробництв нашого постачальника. Економічно доцільно отримувати повний спектр технологічного обладнання від одного постачальника, а не вести переговори з десятком дрібних заводів-виробників, що спеціалізуються на одному конкретному продукті.
Наш вибір припав на компанію, яка постійно поліпшує якість власної продукції, завдяки регулярним поставкам обладнання та одночасної реалізації різних за складністю комплексних проектів на внутрішньому ринку.
Чи доцільно з точки зору прибутковості, аграрію займатися переробкою та реалізацією кормів?
– У нас є два варіанти розвитку: продовжувати експортувати 25-30 млн зерна в рік, і залишатися сировинним придатком, або переробляти зерно на повноцінний комбікорм з подальшою грануляцією (чим досягається логістична привабливість), і продавати вже готову продукцію як на внутрішньому ринку так і експортувати її.
Наведу хороший приклад з масложировою промисловістю. 10 років тому уряд заборонив експорт соняшнику з метою захисту вітчизняного виробника. Соняшник масово вивозився в сусідні країни (в основному Туреччину) протягом 1-2 місяців після збору врожаю, а решта 10 місяців вітчизняні виробництва простоювали.
Що ми маємо зараз: виробництво соняшникової олії всередині країни зросло у більше ніж 20 раз, масове будівництво олійноекстракційних заводів (зараз введені в експлуатацію або істотно модернізувалися 15 сучасних МЕЗ), генерується ПДВ, створюються додаткові робочі місця, виробляються супутні продукти: шрот і макуха, які є цінними, незамінними інгредієнтами у виробництві комбікормів.
Вітчизняні виробники соняшникової олії домовляються між собою з приводу виведення на зовнішні ринки бренду «соняшникова олія України» – уніфікованого, якісного продукту. Україна утримує звання експортер №1 соняшникової олії в світі за результатами минулих років.
– Говорячи про комплекси для виробництва комбікормів ZHENG CHANG, зокрема грануляторного типу, яка їхня потужність і продуктивність?
– Модельний ряд прес-грануляторів ZHENG CHANG налічує 20 моделей з пропускною спроможністю від 0,2 т/год до 30 т/год, а для виробництва паливних гранул з біомаси розроблені ще 10 спеціалізованих моделей. У будь-якого прес-гранулятора є змінний орган: матриця, якою формуються гранули діаметром від 2 (курчата) до 12-14 мм (велика рогата худоба). Зміною матриці досягається та чи інша модифікація, з зовнішньої боку матриці розташовані ножі, які зумовлюють довжину гранул.
– Які проекти Вам хотілося б реалізувати в Україні під великі компанії, середні, чи невеликі фермерські господарства? Які рішення будуть фінансово доцільними для малих фермерів?
– Фінансово доцільним для малих фермерів буде придбання власного обладнання: не купувати комбікорми, а виробляти їх, не платити за сушку зерна елеватору або зберігати зерно на чужому елеваторі, а мати власну сушарку і власне зерносховище.
Одним словом, необхідно постійно перебувати в стані розвитку. Співпраця з ZHENG CHANG дозволяє гарантовано мати інноваційне технологічне обладнання, багаторазово випробуване на інших ринках.
– Купуючи обладнання, чи може замовник розраховувати на подальше технічне обслуговування з боку компанії «АГСОЛКО Україна»?
– Час компаній-одноденок, що пропонують товар без технічної підтримки, на щастя, вже в минулому. Без якісного обслуговування на ринку сучасного технологічного обладнання робити нічого. Більш того, інженер повинен бути різнобічно навченим фахівцем. Сучасна зернова сушарка має механічні, електричні, газові компоненти, оснащена комп’ютером контролю сушки. Інженер повинен бути ще і технологом, так як різні гібриди кукурудзи поводяться в сушарці по-різному, відповідно необхідно вибирати оптимальний режим сушіння.
– Які рішення від ZHENG CHANG на Ваш погляд, могли б якісно змінити український ринок? На які з них варто звернути увагу тим, хто вирішив відкрити для себе новий напрямок діяльності в агробізнесі?
– Якісно змінити (поліпшити) український ринок можуть тільки самі українці. Ще недавно рекордним урожаєм вважалися 40-45 млн зернових на рік. Зараз урожаєм 65-70 млн вже нікого не здивувати. Експортний потенціал України на даний момент оцінений в 25-30 млн тон і має свої стримуючі моменти (конкуренція з Росією, географічне розташування, завантаженість портів і т.д.)
Для внутрішнього споживання з року в рік досить не більше 15-20 млн тон зернових . Населення України зменшується, не сприяє зростанню населення і нинішня пандемія, вимушена еміграція. Водночас вже через кілька років Україна підійде до виробництва зернових на рівні 80 млн тон. Цьому сприяють іригаційні системи поливу полів, потужна сільськогосподарська техніка, нові гібриди насіння.
Для того, щоб не сталося перевиробництва, необхідно нарощувати внутрішню переробку. Це і виробництво кормів для тварин, паливних гранул (пеллет) з біомаси, борошна, спирту питного, крохмалю, біоетанолу, біодизелю. У всіх випадках у Zheng Chang є свої перевірені рішення.