Організації водокористувачів об’єдналися для прискорення реформи меліорації

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 5
Ви зараз переглядаєте Організації водокористувачів об’єдналися для прискорення реформи меліорації

В Україні створено Асоціацію організацій водокористувачів, яка покликана згуртувати зусилля агровиробників для розвитку зрошення та відновлення меліоративної інфраструктури. Публічна презентація Асоціації, яка відбулась 22 листопада 2024 року за підтримки Програми USAID «Врожай», зібрала агровиробників, представників організацій водокористувачів (ОВК), органів влади та міжнародної донорської спільноти для обговорення необхідних ініціатив з підтримки ОВК та адвокації впровадження реформи гідротехнічної меліорації в Україні.  

«Реформа меліорації – це забезпечення вітчизняної та світової продовольчої безпеки через збереження і збільшення обсягів аграрного виробництва на меліорованих землях. Важливу роль у процесі реформи відіграють організації водокористувачів. Поступово українські агровиробники об’єднуються і створюють ОВК, демонструючи гарні приклади успішного втілення реформи. Оновлюють насосні станції, використовуючи передові технології з мінімальними затратами. І таких прикладів має бути все більше», – наголосив перший заступник Міністра агрополітики Тарас Висоцький.

Мандат новоствореної Асоціації організацій водокористувачів включає наступні напрямки діяльності: забезпечення представництва ОВК у законотворчій діяльності; адвокація інтересів ОВК в державних та місцевих органах влади; надання комплексної юридичної підтримки та допомоги в розбудові потенціалу існуючим ОВК, а також – допомогу групам фермерів, що мають на меті створення ОВК. 

“Ми очікуємо, що Асоціація організацій водокористувачів стане каталізатором для прискорення реформування систем зрошення та дренажу. Підтримка Програми USAID «Врожай» дозволить Асоціації сприяти зростанню спільноти ОВК по всій країні, а також дасть їм змогу виступати єдиним фронтом, просуваючи зміни, які принесуть користь усьому аграрному сектору”, – зазначив Метью Вебер, керівник Програми USAID «Врожай».

Руйнування Каховської ГЕС та критичне скорочення площі зрошувальних земель на фоні подальшої зміни клімату вимагає створення умов для швидкого та потужного відновлення і розвитку меліорації. Без цього, згідно з наявними прогнозами, вже у 2050 році половина українських сільськогосподарських земель стануть непридатними для землеробства – майже 20 млн га с/г земель. Вирішити це завдання лише ресурсом держави неможливо – необхідні мільярди гривень приватних інвестицій у відновлення інфраструктури. 

Зі слів Дмитра Кохана, виконавчого директора Асоціації організацій водокористувачів та заступника голова Всеукраїнської аграрної ради, прийнятий Закону України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», створив стимули та інструменти для появи приватних інвестицій в сфері меліорації – аграріям було надано право отримати у власність державні, комунальні і безхазяйні меліоративні мережі та модернізувати їх. Однак, процес передачі майна значно затягується, а у деяких випадках зазнає значних перепонів. На третій рік після початку реформи лише дві ОВК отримали майно. Тому першочерговою задачею Асоціації є реалізація законних прав ОВК та передача їм в управління меліоративних мереж. 

“Близько 150 аграріїв разом вже утворили 52 ОВК, але це тільки початок  – таких аграріїв мають бути тисячі. Сільське господарство є ключовим сектором економіки держави, тому нам усім вкрай необхідно об’єднатися та нарешті запустити процес реалізації реформи, бо ефективне функціонування ОВК призведе до суттєвого збільшення обсягів виробництва агропродукції та посилить економіку  України”, – зазначив Дмитро Кохан. 

Перший заступник Міністра агрополітики Тарас Висоцький у своєму виступі також наголосив, що на підтримку реформи діє окрема програма державної підтримки. За умовами програми, аграрії можуть отримати компенсацію до 50% вартості відновлення та будівництва меліоративних систем. Розмір допомоги складає до 26 500 гривень на 1 гектар оброблюваних угідь, на яких здійснюється гідротехнічна меліорація.

Ініціатива створення національного представницького органу виникла на зустрічі ОВК в Одесі, яка була організована Програмою USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) на початку цього року. Програма USAID АГРО активно допомагає ОВК покращувати системи зрошення та дренажу на українських полях, надаючи їм матеріальну підтримку: довговічні трубопроводи, ефективні зрошувальні машини, енергоефективні насоси та інше обладнання. Програма USAID АГРО разом із Всеукраїнською Аграрною Радою та іншими міжнародними партнерами також долучилася до розробки Стратегії розвитку зрошення та дренажу в Україні, Закону про ОВК та Посібника зі створення ОВК. 

Щоб дізнатися більше про критерії створення ОВК, зверніться до Посібника зі створення ОВК

agrarii-razom

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь