Сіяти в суху землю озимі занадто ризиковано, початок жовтня цілком прийнятні терміни сівби і більша вірогідність дощів — Авраменко

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 5
Ви зараз переглядаєте Сіяти в суху землю озимі занадто ризиковано, початок жовтня цілком прийнятні терміни сівби і більша вірогідність дощів — Авраменко

У цьому році у більшості регіонів України склалися надзвичайно посушливі погодні умови, і все це зумовило те, що запаси продуктивної вологи давно вже виснажилися і нових поповнень немає. При цьому вже настали терміни сівби озимих. Чи варто сіяти у сухий ґрунт, пояснив доктор с.-г. наук Сергій Авраменко.

За його словами, дощів у багатьох регіонах уже 2-3, інколи навіть 4 місяці, тобто земля пересушена, подекуди вологи немає навіть на глибині до 1 м.

Але аграрії мусять готувати ґрунт до сівби, а багато хто вже й почав посівну з надією, що дощі таки мають піти. Так все ж, каже фахівець, це небезпечно.

«Перша небезпека полягає у тому, що ми не знаємо, коли і скільки випаде опадів. А якщо ми посіяли в сухий ґрунт і внизу немає ґрунтової вологи, то для того, щоб повноцінно рослина росла і розвивалася, потрібна велика кількість опадів, або за один раз, або за декілька разів з невеликим проміжком. У нас же буває так: ми посіяли на глибину, наприклад, 2-3 або 4-5 см, а випало декілька міліметрів опадів, промочивши ґрунт та 1 см, максимум на глибину сівби. Завдяки цьому насіння «наклюнулося», почало вже давати проростки, корінці полізли, але наступних опадів немає. Проходить день, два, тиждень, два тижні, а опадів немає. І та невелика кількість опадів, яка випала, вона вже випарувалася і ґрунт знову сухий, отже корінці опинилися в сухому ґрунті. І є велика ймовірність, що та насінина, яка вже проросла й у сухому ґрунті опинилася, — вона загине», — зазначив Сергій Авраменко.

Таким чином буде втрачена схожість насіння, навіть якщо пройшов невеликий дощ. При цьому ситуація загостриться, якщо буде триматись достатньо висока температура.

Друга небезпека, за словами фахівця, полягає в тому, що чим довше насіння лежить у сухому ґрунті без сходів, тим меншою стає його енергія проростання, власне і схожість. Відповідно надалі й урожайність знижується.

«Тому перш ніж сіяти в сухий ґрунт, уважно подумайте, на яку глибину сіяти і чи варто взагалі поспішати. Так, на більшості території України вересень — оптимальний період для сівби озимих зернових. Особливо перша половина місяця. Але спокійно можна сіяти як до кінця вересня, так і навіть включаючи першу декаду жовтня. І цілком можна при цьому сподіватися, що врожайність не буде знижуватися», — наголосив Сергій Авраменко.

Алла Гусарова, SuperAgronom.com

Головні останні новини про посівну озимих під урожай 2025

superagronom

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь