Попри те, що у 2020 році експорт української агропродовольчої продукції до країн ЄС впав на 10,8%, Україна закрила 11 квот на безмитний експорт до Євросоюзу.
Про це повідомляють в Українському клубі аграрного бізнесу.
Зокрема, Україна повністю використала квоти на безмитний експорт агропродовольчої продукції до ЄС по групам товарів: мед, цукор, крупи і борошно, оброблений крохмаль, оброблені томати, виноградний і яблучний соки, яйця, кукурудза, м’ясо птиці, оброблена продукція із зернових та крохмаль.
Порівняно з аналогічним періодом минулого року змінилася ситуація з використанням квот по поставкам в ЄС яєць, пшениці та вершкового масла.
Так, в 2020 році було повністю використано квоти по поставкам яєць, хоча минулого року відсоток їх використання був лише 80%.
А от ситуація по пшениці протилежна: квоту в 2020 році заповнили лише на 78%, хоча рік тому вона була використана повністю. Більш критична ситуація з вершковим маслом: за 2020 рік було використано лише 6% виділеної квоти, в той час як минулого року вона була використана повністю (експортна виручка в 2020 р. склала 0,4 млн $ в порівнянні з 7,2 млн $ в 2019 р.).
За словами аналітика УКАБ Світлани Литвин, головна причина в тому, що українське вершкове масло не може конкурувати по ціні з європейським навіть за наявності квот через зростання собівартості його виробництва. Більше того, імпорт європейського вершкового масла в 2020 році в Україну в 1 тисячу разів перевищив експорт.