На цьому наголосив академік Національної академії аграрних наук України, головний науковий співробітник Київського аграрного університету Національної академії аграрних наук України Михайло Ромащенко, передає SEEDS.
«Сьогодні в зв’язку зі зміною клімату змінився і механізм формування ґрунтової гідрологічної посухи. Це зокрема зменшення ґрунтових підземних вод доступних для використання внаслідок зменшення кількості опадів. В Україні відбулася суттєва зміна середньорічної температури. З початку 80-х років минулого сторіччя в Україні почалася так звана «гаряча фаза змін клімату». Середній градієнт підвищення температури становить 0,45 градусів за 10 років. Якщо такі темпи зростання температури збережуться, то на період до 2050 року у нас буде підвищення температури на 1,5-1,7 градусів, а не 1,3-1,4 градуси, як це сьогодні прогнозують кліматичні моделі», – каже науковець.
Зменшення кількості опадів та збільшення температури стали причиною розвитку процесу зневоднення України.
«Україна є лідером по зростанню середньорічної температури серед країн Європи. Які причини цього найшвидшого зростання – складно сказати. Починаючи з 60-х років минулого сторіччя і практично до 2008 року у нас була постійна величина кількості опадів, але останні 10-15 років, ця кількість опадів зменшується. Все це стало причиною розвитку процесу зневоднення України. Відбулось значне зростання сумарного випаровування і тепер у нас посуха формується не за рахунок того, що зменшується кількість опадів, а за рахунок того, що за незмінної кількості опадів, вилучається з ґрунтів, через сумарне випаровування і водоспоживання сільськогосподарських культур, більша кількість вологи, яка не компенсується тими опадами, які випадають у наступні періоди», – додає Михайло Ромащенко.
За його словами, таким чином відбувається процес прогресуючого зневоднення територій України і, відповідно, прогресуючого погіршення умов вирощування сільськогосподарських культур.
«Ми взяли кліматичний водний баланс в якості показника, порівняли 1991-2020 роки. Площі сухої і дуже сухої зони в Україні зросла на 7%, площа вологої і перезволоженої зони скоротилась на 10%. На Поліссі зникли умови перезволожених земель. Залишилися вони тільки в Карпатському регіоні. Ми взяли відомі кліматичні моделі виконали прогноз до 2050-2100 років. Згідно з цим прогнозом у 2050 році 67% території України і 80% у 2100 році буде знаходитися в умовах жорсткого дефіциту кліматично-водного балансу», – наголошує вчений.