Про це компанія повідомила у Facebook.
«Очікується, що перший етап вступить у силу з 1 серпня 2026 року: передбачається підвищення тарифів на 30% для вантажних перевезень у межах України, а також уніфікація тарифів на перевезення порожніх вагонів, щоб вивести ці операції на беззбитковість (на сьогодні діють архаїчні норми, за якими перевезення порожніх вагонів тарифікується залежно від того, що в них перевозилось до того)», – наголошують в УЗ.
Зазначається, що рішення щодо наступного етапу індексації з 1 січня 2027 року прийматиметься окремо.
У компанії пояснюють, що вплив підвищення на вартість перевезень для основних вантажів буде обмеженим. Зокрема, перевезення 1 тонни вугілля подорожчає на 143,3 грн, залізної руди – на 160,4 грн, зерна – на 169 грн залежно від середньої відстані транспортування.
При цьому складова витрат за залізничну логістику в кінцевій ціні продукції залишиться навіть після індексації меншою, ніж у 2022-2023 роках, через зростання цін на експортних ринках.
Крім того, рівень тарифів в Україні залишається суттєво нижчим, ніж у країнах ЄС, де вони регулярно індексуються. Зокрема, в Україні у 2023-2026 роках у перерахунку на євро тарифи знизилися на 23% через девальвацію гривні, хоча витрати критично зростали, передовсім на енергоносії.
У компанії додали, що чинне законодавство передбачає щорічну індексацію, а запропоноване підвищення на 30% еквівалентне близько 7% щорічного перегляду з 2022 року.
Утім, навіть після індексації Укрзалізниця потребуватиме подальших заходів оптимізації, однак це рішення дозволить стабілізувати її фінансовий стан та створити передумови для відновлення підтримки міжнародних фінансових організацій.
