Паразитичні рослини розгубили майже половину генів,- вчені

  • Коментарі запису:0 Коментарів | 
  • Переглядів: 9
Ви зараз переглядаєте Паразитичні рослини розгубили майже половину генів,- вчені

Біологи розшифрували геном сапрії, виявивши, що рослина-паразит втратила безліч «звичайних» генів і запозичила кілька нових у своїх господарів.

Тропічні рослини сапрії-близькі родичі знаменитих раффлезій з їх величезними “смердючими ” квітами. Сапрії нездатні до фотосинтезу, позбавлені листя і стебел і ведуть глибоко паразитичний спосіб життя, існуючи прямо в тканинах господаря-ліани. Зовні сапрії можна визначити лише в період розмноження, коли з ліани пробиваються їх квіти і, подібно раффлезії, поширюють аромат гниючої плоті, залучаючи мух-запилювачів.

Команда біологів на чолі з Чарльзом Девісом (Charles Davis) з Гарвардського університету провела повне секвенування ДНК Sapria himalayana, виявивши вельми незвичайні особливості її генома. Виявилося, ці сапрії втратили майже половину “звичайних” генів, зате запозичили деякі додаткові гени у господарів.

Про це вчені пишуть в статті, опублікованій в журналі Current Biology.

Автори відзначають, що у S. himalayana Немає близько 44 відсотків генів, звичайних для квіткових. Крім того, у них повністю відсутні хлоропласти — фотосинтезуючі органели, які, подібно мітохондріям, володіють власним невеликим геномом. За словами вчених, подібна деградація не спостерігалася досі ні в однієї  іншої рослини. У сапрій відсутні і ділянки “основної” ядерної ДНК, необхідні для регуляції роботи хлоропластів.

Разом з тим геном S. himalayana досить великий і включає близько 55 тисяч генів — більше, ніж у багатьох «нормальних», не паразитичних рослин, і приблизно вдвічі більше, ніж у людей. Близько відсотка цих генів запозичені у господарів-нинішніх або попередніх, — мабуть, під час горизонтального перенесення, безпосередньо з клітини в клітину. Нарешті, ДНК сапрії виділяється деякими виключно довгими “вставками ” в деякі гени — інтронами, які можуть безпосередньо впливати на їх активність.

Все це розкриває нові сторони паразитизму і його впливу на організм і демонструє межі, до яких організм здатний адаптуватися під цей незвичайний спосіб життя.

agrarii-razom

Поділитися новиною:

Отримуйте ТОП-10 новин за минулий день на електронну пошту:

Залишити відповідь